5N1K HABER

DİYANET’ TEN KÜPE,DÖVME,MUSKA AÇIKLAMASI

DİYANET’ TEN KÜPE,DÖVME,MUSKA AÇIKLAMASI
13 Ocak 2015 - 10:42 'de eklendi ve 958 kez görüntülendi.

erkek-kupe DİYANET EN ÇOK SORULAN SORULARA CEVAP VERDİ
Diyanet işleri, alışveriş yapanlara verilen çekiliş kuponundan çıkan hediyeler için “Helal” açıklaması yaptı. Fetva’ya göre erkeklerin küpe takması ‘mekruh’.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kendilerine vatandaşların en çok sorduğu soruları kısa ve öz biçimde yanıtladı.

İşte fetva’ nın detayları.

Marketlerde mağazalarda alışveriş karşılığı müşterilere verilen çekiliş kuponuna çıkan hediyeler helal midir?

“Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bütün şans oyunları kumardır. Kazananın karlı çıktığı, kaybedenin de zarara etmediği uygulamalar ise kumar niteliğinde değildir. Şöyle ki, marketlerde ve mağazalarda işyeri sahiplerinin alışveriş yapan müşterilerine verdikleri çekiliş kuponuna hediye çıkması durumunda, müşterilerin çıkan hediyeleri almalarında bir sakınca yoktur. Çünkü müşterilerden birinin kazanması halinde diğerleri bir şey kaybetmemektedir. Ancak, çekilişe katılmak için ayrıca bir ücret ödenmesi halinde yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından yapılan çekiliş işlemi kumar olur.”

Muskadan medet umma doğru mudur?

Muska kullanmak dinen caiz midir?

Muska, hastalık, göz değmesi, afetten korunmak için yazılan ve insanların üzerlerine astıkları bir materyaldir. Korkudan, nazardan korunmak, bazı hastalıklardan şifa bulmak için dua etmek Kuran-ı Kerim’den ayetler okumak, caizdir. Muskadan medet umma, onu koruyucu olarak algılama, Allah’tan beklenilecek şeylerin muskadan bekleme gibi olumsuzluklara sebep olacaksa muska kullanılması doğru değildir.”

Erkekler küpe takarsa ‘mekruh’

– Erkeğin küpe takması caiz mi?

Peygamberimiz döneminden itibaren bugüne dek kadınlar süslenmek amacıyla küpe kullanmışlardır. Müslüman erkeklerin ise kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. İslam alimleri, erkeklerin küpe vb. kadınlara özgü takıları takmalarını harama yakın yani mekruh saymışlardır.”

İslam fıkıhında haram gibi kesin ve bağlayıcı olmamakla birlikte- yapılmaması istenen şeylere ‘mekruh’ deniliyor. Sözcük olarak ‘hoş görülmeyen, beğenilmeyen’ anlamına geliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER