5N1K HABER

Diş Eti Çekilmesine Dikkat

Diş Eti Çekilmesine Dikkat
13 Ocak 2015 - 22:06 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.

Diş Eti Çekilmesi, Diş Eti Kanaması, Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Çekilmesine Dikkat

Diş‘ler düzgün bir şekilde temizlenmediği zaman, yüzeyde ve diş aralarında biriken yiyecek artıkları bakteri üretirler. Bakteri plağı denilen bu birikintiler, diş çürükleri ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.
Bu oluşan diş taşları dişin altındaki kemikte kendisine yer oluşturur ve sonuç olarak diş eti çekilmesi meydana gelir.

Diş etlerinin çekilmesine neden olan diğer önemli faktörler :

Hatalı Diş Fırçalama :

Dişetlerinin fırçalama ile diş köküne doğru itilmesi ya da fazla baskıyla fırçalanması ve diş eti kanaması

Diş Sıkmak :

Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak, dişeti veya dişleri destekleyen dokunun yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

Kötü Yapılmış Köprü ve Dolgular :

Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.

Genetik Faktörler :

Ağız hijyeni iyi olsa bile bazı genetik faktörlerden dolayı da dişeti çekilmesi görülebilir.

Hormonal Değişimler :

Hamilelik, puberte, menopoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

Şeker Hastalığı :

Diabet hastaları, diş eti enfeksiyonu açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

İlaç Kullanımı :

Doğum kontrol hapları, anti depresanlar, kalp ilaçları ağız ve diş sağlığınızı etkiler. Bundan dolayı bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız diş hekiminizi uyarınız ve ağız temizliğine ayrıca önem veriniz.

Kötü Beslenme :

Vücudun, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur

Sigara :

Sigara, ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Stres :

Stres, dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Dişeti hastalıkları da dahil olmak üzere stres, vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır

Diş eti çekilmesi tedavisi, Diş eti çekilmelerine bağlı olarak açığa çıkan kök yüzeyleri çoğunlukla, kökün en dış tabakası olan sement ile örtülü değildir. Kökün orta tabakası olan dentin dokusu açığa çıkmıştır. Bu dentin dokusu termal, kimyasal ve mekanik uyaranlara karşı çok hassastır. İlaçlarla başarı sağlanamıyorsa ilgili bölge bir dolgu maddesiyle örtülebilir.
Diş eti çekilmelerine bağlı olarak açığa çıkan kök yüzeylerinde çürüklere de rastlanabilir. Bunlar dolgu uygulamaları ile tedavi edilebilirler. diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir Dişeti çekilmesi olduğunu düşündüğünüzde en kısa zamanda dişhekimine başvurun. Diş hekiminiz öncelikle bunun nedenini teşhis edecek ve ona göre bir tedavi planlaması yapacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER