5N1K HABER

ÇİFT KAFALI BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU

ÇİFT KAFALI BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU
16 Mayıs 2014 - 13:09 'de eklendi ve 401 kez görüntülendi.

Konya’da, dünyada sıklığı her 5 bin canlı doğumda bir vaka olarak görülen “cranium bifidum” ikiz kafa teşhisiyle doğan 5 günlük bebeğin, cift_kafali_bebekgerçekleştirilen başarılı ameliyat sonrası kafatasının arkasındaki bölüm alındı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Kalkan ekibiyle birlikte 5 günlük bebeği, dünyada çok nadir görülen “ikiz kafa” teşhisiyle ameliyat ettiklerini söyledi.

Vakanın her 5 bin canlı doğumda bir görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Kalkan, “İkiz kafa olarak adlandırdığımız bir vaka ile 5 günlük bir bebeği ameliyat ettik. Ensefalomyelosel ya da Latince ismi ile ‘cranium bifidum’ yani ‘ikiz kafa’ anomalisi, sinir sistemi gelişimi esnasındaki bir eksiklik sonucu kafatasındaki bir açıklıktan beyin ve beyni saran zarların fıtıklaşması olarak tanımlanabilir. Bu doğumsal açıklık kafatasının ortasında, alında, burun hizasında ya da vakamızda olduğu gibi ensede yer alabilir. Nadir görülen bir doğumsal defekt olup dünyada sıklığı her 5 bin canlı doğumda bir vaka olarak bildirilmiştir. Gelişiminde etnik, genetik, çevresel faktörler, ileri anne yaşı bilinen faktörler arasında yer alır. Tanısı olgumuzda olduğu gibi, gelişen doğum öncesi tetkikler ile anne karnında konabilen bu rahatsızlığın tedavisinde tek etkili yöntem yeni doğan döneminde yapılacak operasyondur” dedi.

İki Başlı İnsanların Yaşamı

Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kalkan, bebeğin tedavisinin Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde devam ettiğini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER