Burun Neden Akar

Burun Neden Akar

Burun içi zarı ve burun kılları solunum esnasında vücuda girebilecek olan zararlı partükül, ajan ve mikropları engellemeye çalışır ve bunu yapmak içinde mukus (sümük) üretir. Aslında bu vücudun bir çeşit savunma sistemidir. Yetişkin bir vücut günde 1 lt mukus üretir. Bu sıvı normal şartlarda burunda bulunan kıllar ile genze yönlendirilir. İşte durum böyle bozulduğunda neler olur inceleyelim.

Burun Akıntısının Sebepleri

Soğuk Algınlığı – Grip : Soğuk havalarda vücudu ısıtmak için kan hareketi çoğalır. Burun kılları yavaşlar ve sıvıyı geriye doğru itemez ve burun akıntısı başlar.

Alerji : Alerjik duruma göre değişir ve solunum yoluyla burundan giren ajanları atma refleksidir.

Acı Yemek : Acı yiyecek içinde bulunan kapsaisin vücudun ürettiği mukusu inceltir. Burun kılları bu sıvıyı burundan akmasını engellemede yetersiz kalır. Az olsa da akıntı devam eder.

Ağlarken : Gözler kendi nemini korumak için devamlı sıvı üretir. Ağlama durumunda da bu sıvı üretimi fazlalaşır. Bu durumda sıvının bir miktarı genze akarken bir kısmı da burun kanalına akar. Böylece ağlamaya bağlı burun akıntısı oluşur.

Kısa Kısa Cevaplar

Grip olunca neden burnumuz akar : Sebepleri yukarıda anlatılmıştır.
Gripken burun akmasını önlemek : Hastalığın nedenlerini bulup önce bunun tedavisine başlamak gerekir.
Burun neden sürekli akar : Eğer bu kronik bir durumsa üretilen mukus miktarı fazladır. İkinci bir sebep ise burun kılların fazlasıyla yıpranmış durumda olabilir. Her iki nedeninde tedavisi içinde doktora başvurmak gerekir.

Burun Neden Akar” üzerine 5 düşünce

 1. Hilal

  Hastayken burun neden tıkanır bu anlattığınıza göre hep akması gerekir. Burun tıkanınca müthiş bir baş ağrısı yapıyor.

  Cevapla
 2. zeynep seda

  valla neden akar bilmiyorum ama aktığı zaman durmak bilmiyor. Nasıl durdurabiliriz bu akıntıyı. Burnum aksamasa bu defa geniz akıntısı mahvediyor beni. Her yolu denedim ama akıntı başladı mı 2 ay sürüyor

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Kronik bir durum olabilir. Bu kadar süre akması normal değil. Mutlaka alerji testi yapmalısınız.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir