5N1K HABER

BU DA HIRSIZIZLIK ANISI

BU DA HIRSIZIZLIK ANISI
21 Mayıs 2014 - 11:13 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

ODTÜ’lü öğrenci Turgay Değirmenci’nin çantasını çalan hırsız, ele geçirdiği tablet bilgisayarla fotoğraf çekti. Çalıntı cihazda bulunan yedekleme yazılımı, ‘hırsızlık anısı’ görüntüyü mağdur Değirmenci’ye gönderdi. Aradan iki ay geçmesine rağmen çanta hırsızı henüz yakalanamadı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde okuyan 21 yaşındaki Turgay Değirmenci, 14 Mart günü akşam üzeri okula gitmek üzere Çankaya İşçi Blokları Mahallesi’ndeki evinden ayrıldı.
ODTÜ’ye doğru hareket eden Değirmenci’nin motosikleti, 1538. Sokak’tan geçerken arızalandı. Aracını yol kenarına çeken Turgay selfieDeğirmenci, tamir işlemiyle uğraşırken sırt çantasını kaldırımın üzerine bıraktı. Turgay Demirmenci, birkaç dakika sonra arkasını döndüğünde içinde tablet bilgisayar, e-kitap okuyucu ve ders notlarının bulunduğu çantanın çalındığını fark etti.
Olayın ardından Balgat 10 Nisan Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi olan Değirmenci, tablet bilgisayarında ‘Dropbox’ adlı bulut yedekleme programının yüklü olduğunu hatırladı. Çalınan tabletindeki fotoğrafları başka bir bilgisayara aktarmak için ‘Dropbox’ bulut hesabına giriş yapan Değirmenci, burada ilginç bir görüntüyle karşılaştı. Dijital tarih bilgilerinden hırsızlık olayının gerçekleştiği günün akşamında çekildiği anlaşılan bir fotoğrafta, kamyonet kullanan bir kişinin görüntüsüne ulaştı. Polis merkezine giderek elde ettiği görüntüyü emniyet güçleri ile paylaşan Değirmenci şunları söyledi:

İKİ AYDIR YAKALANAMADI

“Bir anlık dikkatsizlikten yararlanarak çantamı çalan kişi, içindeki tablet bilgisayarı keşfetmeye çalışırken kendisinin ya da yanında bulunan bir kişinin fotoğrafını çekmiş. Bunun ardından tablet internet erişimi bulunca çekilen fotoğraf internetteki hesabıma arşivlemiş. Görüntüyü polisle paylaştım, tutanak tutuldu. Fakat aradan yaklaşık 2 ay geçmesine karşın herhangi bir gelişme olmadı. E-devlet üzerinden kontrol ettiğimde olayın savcılığa dahi yansımadığını gördüm. Son iki ay içerisinde İşçi Blokları Mahallesi’nde onlarca hırsızlık olayı yaşandı. Elimde somut delil olmasına karşın hırsız ya da hırsızların hala bulunamamış olması kaygı verici. Suçluların bir an önce yakalanmasını istiyorum.”

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Portsmount kentindeki bir gece klubünde cep telefonu çalınan Daniela adlı kadın, bulut hesabı üzerinde hırsıza ait ‘selfie’ fotoğraflar bulmuştu. Görüntüleri mağdurdan alan polis, hırsızı yakalamak için soruşturma başlatmıştı. ABD’de ise Victoria Brodsky isimli kadının çantasından cep telefonu çalınmıştı. Brodsky, evdeki bilgisayarında gördüğü “Dropbox’a yeni resimler yüklendi” uyarısı hesabına giriş yapmış ve telefonunu çalan hırsıza ait sevişme görüntüleriyle karşılaşmıştı.
MOBİL CİHAZLARDA

OTOMATİK YEDEKLEME

Mobil cihazlarda yüklü olan Dropbox uygulaması, telefonda çekilen yeni fotoğrafları, internet bağlantısı buldukça bulut deposuna otomatik olarak yükleyip oradan da kurulu olduğu tüm diğer cihazlara senkronize ediyor.Böylece, telefon ya da tabeltle çekilen her fotoğrafa yazılımın kurulu olduğu diğer cihazlar üzerinden de erişilebiliyor.

MAHALLENİN EN BÜYÜK SORUNU

Ankara Hürriyet, Çankaya İşçi Blokları Mahallesi’nde ardı ardına meydana gelen hırsızlık olaylarını manşetten duyurmuştu. Mahalle sakinleri, internet üzerinde oluşturdukları sanal harita ile mağduru oldukları olayları arşivlemeye başlamıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER