5N1K HABER

Biyomedikal Mühendisliği Ne İş Yapar, İş İmkanları, Maaşı

Biyomedikal Mühendisliği Ne İş Yapar, İş İmkanları, Maaşı
27 Ocak 2017 - 21:55 'de eklendi ve 659 kez görüntülendi.

Biyomedikal Mühendisliği

Gelişen teknoloji ve hayat koşullarıyla birlikte insanlar hayatlarını daha düzenli bir hale getirmek ve çeşitli sistemlerin düzenli işlemesi için daha farklı meslek gruplarına ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Bu nedenle de sürekli olarak karşımıza farklı meslek grupları çıkmaya başlamaktadır. Bunların en farklı türleri de mühendislik alanlarında karşımıza çıkmaya başlamıştır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir mühendislik dalı ise Biyomedikal Mühendisliği olarak karşımıza çıkmaktadır.
Biyomedikal mühendisliği nedir ?
Gelişen yaşam standartlarıyla birlikte insanların daha konforlu bir yaşam sürmesi için sağlık alanında verilen hizmetleri bir adım daha ileriye taşımayı hedefleyen bir mühendislik dalıdır. Tıbbi bilimler, mühendislik konuları ve fen bilimlerinin bir arada buluşmasıyla oluşur. Her mühendislik dalında olduğu gibi bu mühendislik dalında da ilk amaç problemleri çözmektir. Tıp alanında yaşanılan eksikleri gidermek ve sorunları çözmek için tıp ve mühendisliğin kesişiminden faydalanılır. Tanı, takip ve tedavi yöntemleri için gerekli olan malzeme ve cihazları oluşturmayı hedeflemektedir. Bu mühendisliğin başlıca çalışma alanları ; nano teknoloji, biyoteknoloji ve genetik, yapay sinir ağları, biyomedikal görüntüleme, ilaç taşınımı olarak sıralanabilir. Bu nedenle de insanları daha konforlu bir hayat sürdürebilmesi için gerekli bir mühendislik dalı haline gelmiştir. Bu alanda kullanılan başlıca araçlar ise manyetik rezonans, ultrasonik görüntüleme sistemleri, nükleer tıp, bilgisayarlı tomografi, renkli ultrasonic fiber endoskoplar, ve pet görüntüleme olarak karşımıza çıkmaktadır.
İlk biyomedikal mühendisliği nerede açılmıştır?
1970 yılından bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde seçmeli dersler olarak verilen Biyomedikal Mühendisliği dersleri yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 1985 yılından itibaren program haline gelmiştir.

Programın verildiği ilk üniversiteler:
* Orta Doğu Teknik Üniversitesi (1985’ten beri)
* Boğaziçi Üniversitesi (
* İstanbul Teknik Üniversitesi
* İstanbul Üniversitesi
* Hacettepe Üniversitesi
* Yıldız Teknik Üniversitesi

Daha önceleri elektrik-elektronik mühendisliği dalında seçmeli dersler olarak okutulan dersler program haline geldikten sonra birçok okulda bölüm olarak açılmıştır ve birçok üniversite yüksek lisans olarakta eğitim vermeye başlamıştır.
Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerde olması gereken özellikler
Tıp ve bilimin kesişim noktasında olan bölümde okumak isteyen öğrenciler ilk olarak fen bilimleri ile yakından ilgili olmalılardır. Bunun yanı sıra tıpta olan yeni gelişmeleri takip etmeleri gerekmektedir. Olaylara çözüm odaklı bakabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Ayrıca oluştudukları çözümleri hayata geçirebilmeleri için tasarım yapabilme bilgisi ve yeteneği olmalıdır. Birçok sentezden oluştuğu için bu mühendislik alanını seçmek isteyen adaylar ilk olarak insanlığa hizmet gayesi taşımalıdırlar. Matematiksel zekaya sahip olmaları da tasarım sürecinde onlara çok yardımcı olacaktır.
Biyomedikal mühendisliği’nde okutulan dersler
Her üniversitenin programı farklılık göstermekle birlikte 4 yıllık bir program olan Biyomedikal Mühendisliği’nde okutulan dersler şöyledir:

1.dönem

Biyomedikal Mühendisliğine giriş
Fizik 1
Lineer cebir
Temel bilgi teknolojileri
Matematik 1
Türk dili 1
Yabancı dil (ingilizce)

2.dönem

Bilgisayar programlama
Fizik 2
Matematik 2
Türk dili 2
Genel kimya
Yabancı dil 2 (ingilizce)
Seçmeli (Akademik ingilizce, Genel sanat tarihi, İlk yardım)

3.dönem

Atatürk ilke ve inkılapları tarihi 1
Biyolojik ve medikal fizik
Diferansiyel denklemler
Sayısal analiz
Biyomedikal mühendisliğinde bilgisayar yöntemleri
Organik kimya
Yabancı dilde okuma ve konuşma

4.dönem

Atatürk ilke ve inkılapları tarihi 2
Biyomalzemeler
Elektrik devreleri
Elektrik devreleri laboratuvarı
İnsan fizyolojisi
Mesleki ingilizce 1

5.dönem

Biyomedikal elektroniği 1
Biyomedikal elektroniği laboratuvarı 1
Elektro manyetik alan teorisi
Mesleki ingilizce 2
Olasılık teorisi
Sinyaller ve sistemler
Seçmeli ders (Radyasyon fiziği)

6.dönem

Biyomedikal algılayıcı ve dönüştürücüler
Biyomedikal elektroniği 2
Biyomedikal elektroniği laboratuvarı 2
Biyomedikal enstrümantasyon
Biyomedikal enstrümantasyon laboratuvarı
İş hayatında yabancı dil
Seçmeli ders (Fizyolojik sistemlerin modellenmesi ve kontrolü, Protez ve yapay organlar)

7.dönem

Bitirme çalışması 1
İş sağlığı ve güvenliği 1
Medikal etik ve sorumluluk
Medikal görüntüleme
Seçmeli ders (Biyokimyasal analiz cihazları, Mikroişlemcili sistem tasarımı, Teşhis ve tedavide kullanılan radyofarmosötikler)

8. dönem

Bitirme çalışması 2
İş sağlığı ve güvenliği 2
Klinik problem tanımlama
Seçmeli ders (Biyomedikal bakım, onarım ve kalibrasyon, Endüstriyel elektronik, Medikal görüntü işleme)
Verilen bu dersler haricinde öğrencilerin mesleki hayatı öğrenmesi ve yapılan çalışmaları görebilmeleri için 2 adet zorunlu staj bulunmaktadır. Stajların iş günü sayıları okullara göre farklılık gösterebilir.

Biyomedikal Mühendisi Maaşı ve Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları
Biyomedikal mühendisliği günümüzde geleceği parlak meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde tıbbın sürekli olarak gelişmesi ve de gelişecek olması biyomedikal mühendislerine olan ihtiyaçları arttırmaktadır. Kamu çalışmak isteyen kişilerin yapılacak olan kamu personeli yerleştirme sınavında yüksek puanlar almaları gerekmektedir. Henüz kamu da çok fazla biyomedikal mühendisi alımı yoktur. Ancak özel sektörlerde bu bölümden mezun olanlara rağbet yüksektir. Bu nedenle mezunlar kolaylıkla özel sektörde iş bulabilirler. Şu anda kamu da biyomedikal mühendislerine verilen maaşlar 3000 – 4000 tl arasındadır. Özel sektörde ise daha geniş bir yelpaze vardır. Yeni mezun bir mühendis 2000 – 2500 lira arasında bir maaş alırken zaman içerisinde kamuda çalışan birinden daha çok maaş alacaktır. Mühendislerin alacakları maaşlarını bildikleri bilgisayar programları, bildikleri yabancı diller ve aldıkları yüksek lisans eğitimi etkileyecektir. Bu nedenle mezun olmadan önce kendilerini branşları doğrultusunda geliştirmeleri gerekmektedir.
Biyomedikal Mühendisliği Puanları
Bir mühendislik programı olduğu için biyomedikal mühendisliğine de yerleşmek isteyen kişilerin MF4 puan gruplarına göre yerleştirme yapılıyor. Günümüzde biyomedikal mühendisliği programı ülkemizde 15 – 20 üniversitede okutulmaktadır. 2016 – 2017 yılında biyomedikal mühendisliği taban puanları geniş bi yelpazeye yayılmıştır. En yüksek sıralama başarı sırası 22.700 ile Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde olmuştur. Diğer okullarda ki sıralamalar daha aşağıdadır. Ancak özel okullara gitmek isteyenler için başarı sıralaması 250 binlere kadar inmektedir. 2015 – 2016 yılına göre başarı sıralamasının yaklaşık olarak 5 bin düştüğü gözlemlenmiştir. Yeni sınava girecek adaylar okulların puanları ve başarı sıralamalarını incelerlerken okullarda verilen programın içeriğini de iyice incelemelidirler.
Neden biyomedikal mühendisliği ?
Birçok aday üniversite sınavına hazırlanırken bölümlerle ilgili yeteri bilgiye sahip olmadıkları için yanlış bölümler tercih edebilmektedirler. Topluma ve insanlığa faydalı çalışmalar yapmak isteyen gençler bu bölümü tercih edebilirler. Ayrıca sağlık alanlarında varolan problermler için farklı çözüm malzemeleri ve cihazları geliştirebilirler. Her mühendislik branşında olduğu gibi bu branşta da tasarım en önemli aşamadır. Problemleri çözme yetisi ile oluşturulan tasarımlar gelişen teknloji ve tıp bilimleri ile daha çok insanın konforlu bir yaşama sahip olmasında yardımcı olacaktır. Biyomedikal mühendisleri sürekli olarak sağlık personelleri ile iş birliği içerisinde çalışmalarını devam ettireceklerdir. Bu nedenle de tıbbi bilimler alanında da kendini geliştirmiş kişiler olmaları gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde geleceği parlak olarak görülen meslek grupları içerisinde yer almaktadırlar. Bu da üniversiteye hazırlanan kişilerin bu bölümü seçmesi için etkili olacak nedenlerin başında yer almaktadır. Sizde insanlığa hizmet amacı güdüyorsanız bu bölümü tercih edebilirsiniz.

NOT: Biyomedikal mühendisliği konusunda sorularınızı altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Gazetemizde çalışan mühendisler sorularınızı cevaplamaya çalışacaklar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 8 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER