5N1K HABER

Biyom Nedir ?

Biyom Nedir ?
09 Nisan 2017 - 21:05 'de eklendi ve 650 kez görüntülendi.

Biyom Nedir ?

Biyom, canlı yaşamının bütünü içinde (biyosfer) aynı özellikleri gösteren bölgelere verilen addır. Bu yaşam alanları birbirine bitişik veya yakın bölgeye yayılmış da olabilir. Biyomu belirleyen en önemli etken iklimdir. Biyom ile ekosistem birbirine karıştırılmamalıdır. Biyom birçok eko sistemi içinde barındırabilir.

Biyomlar 2 ana gruba ayrılır. Bunlar KARASAL BİYOMLAR ve SU BİYOMLARI’dır.

Genel Bakış

Karasal Biyomlar kendi içinde bitki örtüsüne göre ayırt edilir ve tanımlanır. Su biyomlarında ise tatlı ve tuzlu olması ayırt edici özelliktir.

1. Karasal Biyomlar

Tropikal Yağmur Ormanları Biyomu

Amazon, Kongo ve Endonezya adalarında görülür. Ağaçlar uzun yaprakları geniş ve sıktır. Dünya oksijeninin .%50 sini bu bölgeler karşılar. Canlı çeşitliliği fazladır. Düzenli bir iklim hakimdir. Yağış miktarı fazladır.Hayvan türleri küçük vücutlu hızlı hareketli canlılar çoğunluktadır.

Savan Biyomu

Afrika’nın doğusu ve batısı ile Avustralya’nın güneydoğusu ve Brezilya’nın güney bölgesinde görülür. Ağaç sayısı az fakat gür çalılıklar vardır. Bilinen ağaçlar akasya ile baobaptır. Görülen hayvan türleri uzun buylu ve hızlı hareket hayvan türleridir.

Çöl Biyomu

Afrika Kuzeyi, batı Arap Yarımadası, İran orta bölgesinde, Avustralya orta bölgesinde ve ABD orta bölgesinde görülür. İklimin aşırı sıcak olması nedeniyle yaygın bir bitki örtüsü yoktur. Olan bitkilerin kökleri uzundur. Bölgenin bilinen en önemli bitkisi bünyesinde su depolayabilen kaktüslerdir. Hayvan türleri suzuluğa dayanıklı sürüngenr ile su depolayabilen büyük cüsseli hayvanlardır.

Çalılık Biyomu

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler, ABD Kaliforniya eyaleti, Şili orta bölgesi, Güney Afrika Kap Bölgesi ve Avustralya’nın güney batısı. Yaprak dökmeyen bitkiler vardır. Bu bitkiler kısadır ve kökleri uzundur. Küçük baş besi hayvanları başlıca hayvan türlerini oluşturur.

Ilıman Kuşak’taki Yaprak Döken Orman Biyomu

Avrupa’nın ırta ve batı bölgeleri, Kanada batı bölgesi, Avustralya doğusu ve Çin’in genelinde görülür. Geniş gövdeli ve iğne yapraklı ağaçlar vardır. Ağaçlar sonbaharda yapraklarını döker. Ormanlık alanda evcilleştirilemeyen hayvanlar yaşar.

Ilıman Çayır Biyomu

Türkiye, İran kuzey bölgesi, Türki cumhuriyetler, Avrupa doğusu, ABD doğu sahilleri, Arjantin geneli ve Avustralya batısında görülür. Yazları serin ve nemli olan bölgelerinde çayırlıklar, yazları sıcak ve kurak olan bölgelerinde bozkır örtüsü yaygındır. Ormanlarda hızlı hareket eden orta cüsseli hayvanlar ve çalılıklarda küçük cüsseli hızlı hayvanlar görülür.

İğne Yapraklı Orman Biyomu

İskandinav Yarımadası güneyi, Sibirya güneyi, Kanada güneyi, Alaska güneyi ve Doğu Avrupa’nın soğuk bölgelerinde görülür. Mevsimler arası sıcaklıkların farklı olması nedeniyle tohumlanma dönemleri kısadır. Soğuğa dayanıklı ve kalın kürklü hayvanlar genel olarak görülen hayvan türleridir.

Tundra Biyomu

Alaska kuzeyi, Kanada kuzeyi, İskandinav Yarımadası kuzeyi ve Rusya’nın kuzey kesimlerinde görülür. Sğuk iklime dayanıklı ot formları görülür. Kış uykusuna yatan ve kalın kürklü hayvanlar başlıca türlerdir.

Kutup Biyomu

Kutup bölgesi olan Antarktika ve Grönland’da görülür. Belirgin bir bitki örtüsü yoktur. Yağlı ve kürklü hayvan görülür.

Dağ Biyomu

Himalaya dağları, And dağları, Alp dağları, Kafkas dağları gibi yüksek zirvelerin bölgeleridir. İğne yapraklı ve seyrek çalılıklar görülür. Yırtıcı kuşlar ve dağ keçisi gibi araziye uygun hayvanlar çoğunlukla görülen hayvanlardır.

2. Su biyomları

Dünyanın 4/5’i suyla kaplıdır. Bu suların %97’si deniz ve okyanus suyudur. %1 su tatlı ve içilebilir sudur. Geri kalan su ise donmuş haldedir. En büyük biyomlar su biyomlarıdır. Su biyomları ikiye ayrılır. Tatlı su ve tuzlu su biyomları olarak ikiye ayrılır.

A) Tatlı Su Biyomu

Göl ve akarsu biyomları olarak ikiye ayrılan tatlı su biyomlarında %1 ve daha az tuz bulunan sulardır.

Göl biyomları

Karasal ve göl biyomları içiçedir ve büyüklükleri çok küçük veya büyük olabilir. Canlı çeşitliliği fazladır.

Akarsu biyomları

Nehir sularının oluşturduğu bölgelerdir. Akarsuların kıyıları ve denize veya göle döküldüğü bölgeleri tarım açısından çok verşmlidir.Çok uzun bölgeler boyu zengin mineraller toplayarak yollarına devam ederler. Her bölgesinde farklı ve çokça canlı türü barındırır.

B) Tuzlu Su Biyomu

Yapısında %3 ve daha fazla tuz bulunduran okyanus ve denizler tuzlu su biyomlarıdır. Canlı çeşitliliği fazladır. Derinlikler fazla olduğundan katmanlarda bile farklı canlı ekosistemler mevcuttur.

Biyomlar ve Özellikleri Tablosu

biyomlar ve özellikleri tablosu

Biyom Haritası

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER