Bitkisel ve Doğal Öksürük Şurubu (Balgam Söktürücü)

ev yapımı balgam söktürücü öksürük şurup
balgam söktürücü öksürük şurup isimleri,
balgam söktürücü bitkisel,
balgam söktürücü şurup,
balgam söktürücü ilaç,
balgam söktürücü elma çayı,
balgam söktürücü bitkiler bebekler için,
balgam söktürücü doğal yöntemler,
balgam söktürücü yöntemler,
perebron öksürük şurubu,
oksuruk surubu isimleri,
prospan öksürük şurubu,

Bitkisel ve doğal öksürük şurubu (Balgam Söktürücü)

Genel olarak bebeklerimizin, çocuklarımızın karşısına çıkan öksürük rahatsızlığı, elbette ki pek çok yetişkini de rahatsız eden bir hastalıktır. Bu konuda tıp sektöründe geliştirilen pek çok içerik bulunurken, elbette ki daha doğal yöntemler ile boğazınızı rahatlatmak ve hafifletmek isteyebilirsiniz. Fakat bilinmesi gerekir ki, tamamen ciddi bir şekilde ciğerden genel öksürük, bir doktor kontrolünde tedavi edilirse daha sağlıklı ve doğru bir adım olacaktır. Daha çok hafif rahatsızlıklar için sizlere doğal tedavi yöntemlerinden bahsetmemiz gerekirse, bitkisel bir öksürük şurubu oluşturabilmek için aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

Doğal şurup

Bildiğiniz gibi pek çok öksürük şurubu içerisinde bazı kimyasallar ve zararlı maddeler bulunmaktadır. Her ne kadar öksürükten kurtulmanıza yardımcı olsa da beraberinde ilerleyen dönemlerde farklı rahatsızlıklar olarak karşınıza çıkıyor. Bunun için doğal şurup malzemelerine şu şekilde yer vererek, sizlere yardımcı olmaktayız.

1 litre suyu,
100 gram rendelenmiş zencefil kökü
225 gram papatya çiçeği
30 gram hatmi kökü tozu
15 gram tarçın
60 ml limon suyu
240 ml bal

Zaten bildiğiniz gibi öksürük için en etkili besin, bal olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra yine pekmez de öksürüğü ortadan kaldırabilecek özelliğe sahip olabilir. Elbette ki her kişide aynı etkiyi görebilmek bazı zamanlar mümkün olmayabiliyor.

Nasıl hazırlanır?

Yukarıda yer alan bitkileri, 1 litre suyu tencereye koyarak, karıştırın. Yüksek ateşte kaynamaya bırakarak, fokurdayarak kaynamasını sağlayın. Kaynama gerçekleştirildikten sonra, suyun yarıya inecek şekilde kısık ateşe alarak pişmesini sağlayın.

Kaynamış ve suyunu çekmeye bıraktığınız bu karışımı süzmeniz gerekiyor. Bunun için bir süzgeç kullanabilirsiniz. Suyu bitkilerden ayırdıktan sonra, biraz ılımasını bekleyin. Su ılıdıktan sonra ise limon ve bal ile karıştırarak, hazır hale getirin.

Saklanması ve tüketim

Hazırladığınız bu karışımı buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Fakat hava geçirmeyen bir kavanozda bulunması gerekmektedir. Ortalama 1-2 ay saklaması mümkündür. Eğer ki hava geçirme durumunda değişim fark ederseniz, yeniden bir karışım sağlayabilirsiniz.

Öksürük başlaması halinde, çocuklar için bir tatlı kaşığı kullanımı önerilmektedir. Yetişkinler için ise 1 yemek kaşığı yeterli olabilecektir. Günlük olarak çocuklarınıza bu karışımı diğer şuruplar yerine doğal bir şekilde sunabilirsiniz.

İçerisinde yer alan zencefilin bildiğiniz gibi yangıya etkisi büyüktür. Bunun yanı sıra bal da öksürük yatıştırıcı etkisi ile bilinirken, sizlere ve çocuklarınıza yardımcı olabilecektir. Hatmi kökü ise göğsünüzü yumuşatırken, sizlere destekçi olabilecek ve öksürükten kısmen kurtarabilecektir.

Balgam söktürücü öksürük şurup isimleri: En çok tercih edilen Bricanyl, Perebron ve Prospan isimli şuruplardır. Fakat bunları eczaneden direk almanız doğru değildir. Mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Bitkisel ve Doğal Öksürük Şurubu (Balgam Söktürücü)” üzerine 7 düşünce

 1. Egemen

  Evde doğal öksürük şurubu hazırlamak en iyi çözüm. Birçok ülkede çocuklar için öksürük şurubu yasak.

  Cevapla
 2. Nazlı

  Kolay bir öksürük şurubu tarifi gibi. Deneyeceğim. Çocuğum 11 yaşında. Sorun olmaz değil mi?

  Cevapla
 3. Raziye Konuk

  Çocuğum öksürüğe yakalandı mı 1 ay geçiremyoruz. Ateşi olmadığı halde doktor 1 haftadan uzun süren öksürükleri astım olarak değerlendiriyoruz dedi ve astım ilaçları verdi. Ben bu ilaçları kullanmak istemiyorum ama bir yandan da korkuyorum. İnşallah bu tarifi yapık öksürüğünü geçirmek istiyorum.teşekkürler

  Cevapla
 4. Sezin kale

  Bu tarifi daha önce de denemiştim. Fakat tarçını kaynadıktan sonra koyup 2 dakika daha kaynatıyorduk. Yanlış mı hatırlıyorum.

  Cevapla
 5. Muhittin Saka

  Bebeklerde de içinde kullanılabilir mi? Bir büyük çocukta pamuğun içine damla sakızına benzer bir şeyi ısıtarak koyardık. Daha sonra bunu bebek uyurken göğsüne koyardık. Bu şeyin ada nedir acaba?

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Bu bilgiye ulaşamadık fakat benzer bir tedavi var. Bir tavaya kuru kave koyup kısık ateşte kavurabilirsiniz. Bir süre sonra duman yapmaya başlayacaktır. Bu dumana avuç içi kadar bir pamuk tutun. Pamuk kahverengi bir hal aldıktan sonra onu çocuğun göğsüne koyun. Dikkat edin çocuğun canı acımasın. Sağlıcakla kalın.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir