5N1K HABER

Bilgisayar Programcılığı, Maaşı ve Puanları

Bilgisayar Programcılığı, Maaşı ve Puanları
25 Ocak 2017 - 21:10 'de eklendi ve 403 kez görüntülendi.

Bilgisayar Programcılığı

21. yüzyıl bir teknoloji yüzyılıdır. Bu nedenle de her geçen gün yeni teknolojik cihazlar hayatımıza girmektedir. Hiç şüphesiz günümüzde en çok kullanılan ve en hızlı gelişen teknolojik cihaz bilgisayarlar olmaktadır. İşledikleri bilgi sayesinde hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Önceleri sadece basit işlemleri gerçekleştirebilen bilgisayarlar günümüzde makineleri koordine edebilmekte ve belirli programlar yardımı ile çalışmalarını denetleyebilmektedirler. Ayrıca internet dünyası ise hayatımızın birçok alanını içine almıştır. Artık hem özel hayatta yapabileceğimiz etkinlikleri hem de devlet dairelerinde gerçekleştireceğimiz işlerimizi online olarak kısa sürede yapabilmekteyiz. Bankaya gitmeden hesaplarımızı kontrol edebilir, devlet dairesine gitmeden şahsi bilgilerimizi güncelleyebiliriz. Bütün bu işlemleri yazılımlar sayesinde yapabiliyoruz. Bu aşamada da kullandığımız bilgisayar programları için bilgisayar programcılığı mesleği devreye giriyor.

Bilgisayar programcılığı nedir ?

Bir ön lisans programı olan bilgisayar programcılığında ki amaç aktif olarak kullanılan bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesini sağlamak ve insan gücünü azaltacak şekilde işlerde kullanmak için günlük hayata yaymaktır. Aktif bir şekilde bilgisayar kullanılan günümüzde bilgisayar programlarını hayatın her alanında etkin hale getirerek insanların daha verimli ve hızlı çalışması için gerekli ortamı sağlamaya çalışmaktır. Günlük yaşamda insanların yaşadıkları problemleri belirleyerek bilgisayar aracılığıyla bilgileri işleme ve bilgisayarlarla bilgileri çözmek için çalışmalar yapmaktır.

Bilgisayar programcılığı eğitimi

Bir ön lisans bölümü olan bilgisayar programlamacılığı bölümü 2 yıl eğitim vermektedir. Bu programda verilen dersleri şöyle sıralayabiliriz:

1.Dönem

* Matematik 1

* Yabancı dil 1

* Türk dili 1

* Atatürk ilke ve inkılapları tarihi 1

* Bilgisayar donanımı

* Algoritma ve programlamaya giriş

* Entegre ofis ve web tasarımı

2. Dönem

* Matematik 2

* Atatürk ilke ve inkılapları tarihi 2

* Türk dili 2

* Yabancı dil 2

* İşletim sistemleri

* Veri tabanı yönetim sistemleri 1

* Grafik ve animasyon

* Veri yapıları ve programlama

3. Dönem

* C# programlama 1

* İnternet programcılığı 1

* PHP programlama

* Veri tabanı yönetim sistemleri 2

* Bilgisayar ağ sistemleri

* Seçmeli dersler

4. Dönem

* XML ile tasarım

* İnternet programcılığı 2

* C# programlama 2

* Java programlama

* Sistem analiz ve tasarımı

* İş yeri eğitimi

* Seçmeli dersler

Her okul vereceği eğitim doğrultusunda birbirinden farklı seçmeli dersler uygulayabilir. Ancak bu seçmeli dersler öğrencileri algoritmik düşünmeye yönlendirici şekilde olmalıdır. Ayrıca iyi bilgisayar kullanma, web tasarımında başarı, internet güvenliği, işletim sistemleri, yapay zeka, teknoloji ve bilim hakkında da detaylı bilgi sahibi olmalıdırlar. İyi bir bilgisayar programcısı olmak için bilgisayarı iyi tanımak tanımak gereklidir. Bu nedenle de ilk olarak işletim sistemleri hakkında detaylı bilgiler öğrenilmelidir.

İyi bilgisayar programcısında aranan nitelikler

Bilgisayar kodları yazmak zaman ve emek isteyen işlerdir. İyi kod yazabilmek için kişiler hem matematik hem de mantık olarak gerekli dolgunluğa ulaşmış olmalıdırlar. Kişinin kod yazabilmesi için kodu tam olarak çözümleyebilmesi ve bunu bir algoritmaya dönüştürmesi gerekir. Bunun için de konuyu en ince ayrıntılarına kadar incelemesi gerekir. Kod yazabilmek için ilk olarak algoritmayı doğru yazmak gereklidir. Bunun içinde problem tam olarak anlaşılmış olmalıdır. Daha sonra algoritma yazılacak olan program diline göre kodlanır. Burada da matematiksel zeka ön plana çıkar. Kolay kod yazabilmek için bilgisayar programlarını iyi bilmek gerekir. Yoksa çok kısa sürede yapabileceğiniz kodlamayı yapabilmek için uzun zaman harcarsınız.

Bilgisayar programcıları nerede çalışırlar ?

Bilgisayar programcılığı konusunda en çok merak edilen konulardan biri de bu meslek grubuna üye kişilerin nerede çalışacağıdır. Bilgisayar programcıları her kurum ve firmada çalışabilirler. Bu programdan mezun kişiler genellikle kurum ve şirketlerin bilgi işlem merkezlerinde çalışmaktadırlar. Bilgisayar programı teknikeri olarakta birçok yerde çalışma imkanına sahip olurlar. Bunların yanı sıra teknik eleman, network elemanı, bilgisayar programcısı, internet programcısı, web operatörü ve grafik animasyon elemanı olarak da şirketlerde farklı pozisyonlarda görev yapabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Maaşı

Bilgisayar programcılığı yapan kişiler devlet dairelerinde veya özel sektörde çalışma imkanı bulabilirler. Devlet kurumlarında çalışmaları için Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı almış olmaları gereklidir. Kamu kuruluşlarında çalışan bilgisayar teknikerleri yaklaşık olarak 2000 – 2500 lira arasında bir maaş almaktadırlar. Özel sektörde bu biraz daha düşük olup maaşları 1500 – 2000 lira arasında değişiklik göstermektedir. Ancak zaman içerisinde kazanılan tecrübe ve bilgisayar programlama dillerine hakim olma ile aldıkları maaş oranları zamanla artacaktır.

EN ZENGİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ VE KAZANÇLARI OKU>>

Bilgisayar Programcılığı Puanları

Bilgisayar programcılığı için lisede bilgisayar okumuş öğrenciler yatay geçiş hakkı ile bu bölümlerde eğitim alabilirler. Ancak üniversite sınavı ile yerleşecek olan öğrenciler için taban puan uygulaması yapılacaktır. Bilgisayar programcılığı bölümünde okumak isteyen öğrenciler YGS 1 puan türü ile tercih yapmalıdırlar. 2016 – 2017 yılı için tercih döneminde en yüksek taban puan İstanbul Aydın Üniversitesi’ne ait olup 455,41956 puan olmuştur. En düşük taban puan ise Şırnak Üniversitesi’ne ait olup 166,53409 puan olmuştur. Yatay geçiş yapacak öğrencilerin yerleşmeleri için YGS puanı önemli değildir. Ancak okul puanları ile tercih yapabilirler. Yüksek okul puanına sahip olan öğrenciler daha iyi okula gitme şansına sahiptirler.

Bilgisayar programcılığı okuyanlar hangi bölümlere dikey geçiş yapabilirler ?

Bilgisayar programcılığı bölümü bir ön lisans programı olduğu için eğitimini lisans programı ile tamamlamak isteyenler bazı bölümlere dikey geçiş hakkına sahiptirler. Dikey geçiş hakkına sahip oldukları bölümler şunlardır :

 • Bilgi teknolojileri
 • Bilgisayar bilimleri
 • Bilgisayar öğretmenliği
 • Uzay mühendisliği
 • Yazılım mühendisliği
 • Bilgisayar mühendisliği
 • İstatistik
 • Fizik
 • Bilgisayar sistemleri öğretmenliği
 • Meteoroloji mühendisliği
 • Matematik bilgisayar
 • Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri
 • Bilgisayar teknolojisi bilgisayar ve kontrol öğretmenliği
 • Enformasyon teknolojileri
 • Bilgisayar enformatik
 • Uygulamalı matematik ve bilgisayar
 • Kontrol mühendisliği
 • İstatistik ve bilgisayar bilimleri
 • Bilişim sistemleri mühendisliği
 • Elektronik ve bilgisayar öğretmenliği
 • Bilişim sistemleri ve teknolojileri

Gelecekte bilgisayar programcılığı

Geçtiğimiz 5 – 6 yıl içerisinde bilgisayar programcılığı en çok tercih edilen ön lisans programları arasında yer almıştır. Bu nedenle de birçok üniversitede bilgisayar programcılığı eğitimi verilmeye başlanmıştır. Artan mezun sayısı ile birlikte işe alımlarda düşüş yaşansa da 21. yüzyıl bir teknoloji yüzyılı olduğu için bu meslek grubuna olan ihtiyaç artacaktır. Çünkü günümüzde sadece bilgisayarlarda değil hayatımızda ki birçok eşyada çeşitli yazılımlar yüklüdür. Akıllı telefonlarda kullanılan yazılımlar, oyun yazılımları, akıllı ev teknolojileri bu alanda daha çok bilgi sahibi insana ihtiyaç olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bir ön lisans programı olan bilgisayar programcılığı tüm kurum ve şirketlerde iş olanağına sahiptir. Ancak kod yazmak için gerekli olan bilgilere sahip kişiler daha kolay iş bulacaktır. İyi bir algoritma oluşturmanın temeli problemi kavrayabilme yeteneğinden geçer. Problemi en ince ayrıntısına kadar anlamak içinse mantık ve matematiksel zeka devreye girer. Bu bölümü seçerken problem çözme yetinizi ölçmeniz gereklidir. İyi bir programcı iyi algoritma oluşturan kişilerdir. Önümüzde ki yıllarda insanların hayatlarını kolaylaştırmak için daha farklı yazılımlara ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle geleceği parlak meslek grupları arasında yer almaktadır. Farklı programlama dillerini öğrenerek kısa sürede başarıyı elde edebilirsiniz.

NOT: Bilgisayar Programcılığı konusunda sorularınızı altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Gazetemizde çalışan bilgisayar programcıları sorularınızı cevaplamaya çalışacaklar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER