5N1K HABER

Bilgisayar Mühendisliği, Maaşı ve Puanları

Bilgisayar Mühendisliği, Maaşı ve Puanları
20 Ocak 2017 - 0:09 'de eklendi ve 264 kez görüntülendi.

Bilgisayar Mühendisliği

1.Bölüm: Genel Tanımlar

2. Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

3. Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği Puanları

Bilgisayar Mühendisliği son dönemin en gözde mühendislik dallarından biri ve geleceğin dünyasına yön verecek bilim dallarından biri olarak gösterilmektedir. Bunun sonucu olarak Özel ve devlet üniversitelerinde en çok tercih edilen bölümler arasında  de yer almaktadır. Bu bölüm kendi içerisinde farklı konuları ve alanları barındırmaktadır. İlk olarak bölüm hakkında bazı detaylara yer vererek, sonrasında bilgisayar mühendisliği tavan ve taban puanları, bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında da bilgilere yer verelim.
Bilgisayar mühendisliği çekirdek bilgi alanları hakkında maddeler halinde şunlardan bahsedebiliriz.

* Algoritmalar

* Bilgisayar mimarisi ve organizasyon

* Bilgisayar dizgesi mühendisliği

* Bilgisayar grafiği

* Veri tabanı

* Sayısal mantık

* İşaret işleme

* Elektronik

* Gömülü sistemler

* Ara yüzler ve insan bilgisayar etkileşimi

* İşletim sistemleri

* Programlama temelleri

* Yazılım mühendisliği

* VLSI tasarımı ve üretimi

* Bilgisayar ağları

* Yapay zekâ

Yine elbette ki bu mühendislik bölümü ile ilgili olan birkaç dal hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bu dallar ise; elektronik haberleşme, kontrol, elektrik mühendisliği, yazılım, matematik ve bilgisayar bilimi olarak tanımlanabilir.

EN ZENGİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ YAZISINI OKU >>

Bilgisayar mühendislerinin aldığı eğitimler hakkında da şunlara yer vermek mümkündür.

* Programlama dilleri

* Yazılım tasarımı

* Donanım

* Yazılım ve donanım tümleştirmesi

Peki Bölüm dersleri nelerdir?
Üniversitelerin ilgili bölümlerinde, bilgisayar mühendisliği için alınan dersler arasında yine kültür dersleri de bulunmaktadır. Elbette ki mesleki eğitimler ve dersler ağırlıkta olurken, bu bilgilere de şu şekilde ulaşabilirsiniz.

* Genel matematik

* Diferansiyel denklemler

* Nümerik analiz

* Lineer Cebir

* Ayrık matematik

* Olasılık ve istatistik

Bu derslerin yanı sıra; donanım dersleri hakkında bilgiler ise aşağıda ki gibidir.
Donanım dersleri nelerdir?

* Genel fizik

* Donanım dersi ile yakından ilgili bir ders olmasından dolayı verildiği bilinmektedir.

* Devre teorisi

* Elektrik devreleri için kullanılan temel elemanlar ve analiz hakkında öğretici bilgiler içermektedir

* Mantıksal devreler

* Logic Cirtuis olarak İngilizce tanımlaması ile mantıksal devreler hakkında konu alınan, bilgisayar mimarisi alanda bir temel atacağınız ders olarak bilinmektedir. Yine bilgisayarların temel blokları hakkında mantıksal devreleri geniş bir açıdan işlenecek ders olarak tanımlanabilir.

* Elektronik devreler
Devre tasarımlarının temelleri bu ders ile atılmaktadır. Elektronik devre tasarımları hakkında geniş bilgilere ulaşılabilir. Yine eğitim ve ders kalitesi tercih edilen üniversiteye göre de değişiklik gösterebilmesi mümkündür.

* Bilgisayar organizasyonu ve mimarisi
Bilgisayarlar sizce nasıl çalışıyor? Elbette ki bin bir farklı cevap bulabilmek mümkündür. İşte tüm bu soruların cevaplarını bu ders ile yanıtlandırabileceksiniz.

* Ağlar ve veri haberleşmesi
Haberleşme ve ağlar protokollerinde pek çok bilgi ve konuyu kapsamakta olan bir ders olarak tanımlanabilir.

Yukarıda bahsetmekte olduğumuz donanım derslerinin yanı sıra, elbette ki bilgisayarın bir diğer yapı taşı olan yazılım, bilgisayarın çalışması için donanım ile bir tümleşim içerisindedir. Bir bilgisayarda donanım olmazsa yazılım, yazılım olmazsa donanım olmayacaktır. Bu ikiliyi bir arada tanımak ve bilmek her zaman bir mezun için mükemmel gelişim olacağından, her iki alanda da derslere en iyi şekilde hakim olmak ve tecrübe kazanmak gerekecektir.

EN ZENGİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ YAZISINI OKU >>

Yazılım dersleri nelerdir?
İlk olarak programlamaya giriş dersi olarak; Introduction to Programming dersinden başlayalım. Genel olarak pek çok üniversite de bu ders içeriğinde;
C ve C ++ ya da Jawa kullanılarak eğitim başlamaktadır.

Programlama dilleri elbette ki bir bilgisayar mühendisi eğitim için oldukça önemlidir. Genel olarak tüm kavramların işlendiği bu ders ise; Programming Languages olarak karşınıza çıkacaktır.

Altoritmalar ve veri yapıları, yazılım dersleri kapsamında yer alıyor
Bölümde temel derslerden bir tanesi.

Konu başlıkları ise;

* Veri yapıları

* Sıralama algoritmaları

* Arama algoritmaları

* Açgözlü algoritmalar

* Algoritma analizi

* İşletim sistemleri

* Gömülü sistem temelleri, işlem yönetimi gibi konuları içeriğinde bulundurmaktadır. Yine sistem yazılımlarının mimarisini de geniş olarak ele alınabilecek bir ders olarak karşınıza çıkacaktır.

* Veri tabanı sistemleri

* Nesle yönelimli programlama

* Yazılım mühendisliği

* Bilimsel diller ve özdevinirler kuramı

Elbette ki merak ettiğiniz sorular arasında muhakkak bilgisayar mühendisinin aldığı maaş  ve bu bölüm için  gereken puanlar da bulunuyor. Bu konuda kısaca bilgilerden ise şu şekilde bahsedebiliriz.
Bildiğiniz gibi bu bölüm 4 yıllık bir üniversite bölümüdür. Tüm dersleri başarı ile bitiren bölüm öğrencileri ise bilgisayar mühendisi unvanına hak kazanmaktadır.

Yine bu bölüm mezunlarının alacağı maaşlar hakkında pek çok farklı bilgiye ulaşabilmek mümkün olsa da, ülke ülke bu maaşlar değişiklik gösterirken, ortalama olarak ABD kapsamında bir mühendisin ortalama yıllık geliri; 61,738 $ olarak hesaplanmıştır. Tabi ki bu rakamlar ülkemizde biraz daha düşük ya da görev alınan kuruma, kuruluşa göre daha yüksek olabilmektedir.

Bilgisayar mühendisi maaşı
Şöyle bir durum var. Yeni mezun olanlar için yine oldukça farklı maaş tutarlarına göz atmak mümkün oluyor. Özel sektörde bu maaşlar çok aralıklar ile açıklanırken, bir A işletmesinde yeni mezun bir mühendis 1000 $ gibi bir ücret alırken, yine B işletmesinde bu mezun kişi 1500 $ gibi bir ücrette talep edebilir. Elbette ki okul yıllarında görev alınan projeler, yazılım ve donanım hakkında bilgi tecrübeleri, iş görüşmelerinde maaşları etkileyecek faktörler arasında. İyi derecede Java ve oracle bilen yeni mezunlar elbette ki iş görüşmelerinde bir ücret talep etmesi daha mantıklı olacaktır. Bilgi ve tecrübeleriniz var ise yüksek maaş istemekten korkmayın. Elbette ki çokta uçuk ücretler talep edin denilmiyor. Fakat işin gereği kadar yüksek ücret talep etmeniz, kendinizden emin ve güçlü olduğunuzu işverene yansıtarak, olumlu bir izlenim bırakabilecektir.

EN ZENGİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ YAZISINI OKU >>

Tecrübeli mühendis maaşları
Elbette ki yine diğer mühendislik bölümlerinde de olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de tecrübeleriniz ile orantılı maaşlar karşınıza çıkacaktır. Oracle 3 yıllık database adminlik tecrübesi kazanan bir mühendis elbette ki dolgun bir maaş ile çalışması mümkün olacaktır. Eğer ki yine dolar hesabından gidecek olursak bu şekilde bir mühendis 3000 $ gibi bir ücret ile çalışabilir.
Yine Java konusunda kazandığınız tecrübe ile bu rakama yaklaşık bir miktar alabilmeniz mümkündür. Tabi ki bunların yanı sıra Asp.net, C #, VB, Delphi, power builder konularında da kazanacağınız 3-4 yıllık bir tecrübe sizlere iyi bir maaş olarak geri dönebilecektir. Bu tecrübeler ile birlikte 5 yıl bir tecrübe kazanmanız durumunda ortalama 1 yıl için 1000 $ bir fark alabilirsiniz. Her yıl kazandığınız tecrübeler sizlere daha yüksek maaşlar olarak geri dönebilecektir.

Bilgisayar mühendisliği puanları
Tercih edilecek olan üniversiteye göre bu puanlar oldukça düşük ve yüksek olabiliyor. Örnek olarak özel üniversitelerde, 240.000 ve 270.33941 gibi bir başarı puanı kayıtlara geçmiştir. Fakat devlet üniversitelerinde iyi bir üniversitede eğitim almak isteyenler için; MF- 4 puan türüne göre İTÜ ( İngilizce ) için 500 gibi bir puan almanız gerekebilmektedir. 2016 ve 2017 başarı sırlamalarında Ankara ODTU için; başarı sıralaması 3470 gibi bir durumda olması gerekmektedir. Tam burslu İngilizce bilgisayar mühendisliği olarak BİLKENT ÜNİVERSİTESİ için ise başarı sıranızız yaklaşık olarak; 1700 olması gerekmektedir. Son verilere göre 2016-2017 başarı sıralamaları bunlardır. Eğer ki taban ve tavan puanları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, web adresi üzerinden tablolara göz atabilirsiniz.

Konu hakkında sormak istediklerinizi yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Gazetemizde çalışan bilgisayar mühendisleri sorularınızı cevaplamaya çalışacaklar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER