5N1K HABER

Bel Ağrısında Bitkisel Destek

Bel Ağrısında Bitkisel Destek
15 Ocak 2017 - 22:33 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

Bel Ağrısında Bitkisel Destek

   Pek çok insan günlük hayatı içerisinde yapmış olduğu fiziksel aktivitelerin sonucunda ya da uyurken kullanmış olduğu yatağın uygun olmaması nedeni ile ciddi sırt ve bel ağrılarına maruz kalmaktadır. Bu ağrıların tedavisi için pek çok doğal yöntem bulunmakta ve bu yöntemler sayesinde sırt ağrılarından tamamen kurtulma şansına sahip olmaktasınız. Son yıllarda yapılan istatistik çalışmaları göstermiştir ki, sırt ağrılarından muzdarip olmadığını söyleyen insanlar yüzde üzerinden ancak yüzde beş civarındadır. Sırt ağrısı yaşamıyorum diye söyleyen insanların da ciddi bir kısmının genç yaşlarda olduğu göz önüne alındığında, insanların çok ciddi bir kısmının sırt ağrısı çektiğini söylemek mümkündür.

Sırt ağrılarının nedenleri nelerdir

Bu denli yaygın olan bu rahatsızlığın nedenleri arasında, çalışma temposuna ve çakışma biçimine bağlı olarak oluşan komplikasyonlar yer almaktadır. Bilinmektedir ki, sırt ağrısı yaşayan kişilerin çoğunluğu, ağrıların başlama nedenini çalışma koşullarına bağlamaktadır. Elbette bu sav, aşırı fiziksel güç gerektiren ve sırt, bel gibi vücut bölgelerini zorlama ihtimali yüksek olan işler için doğru olabildiği gibi, daha hafif işlerde de görülebilmektedir. Bu işlerden bir tanesi de ofis işleridir. Ofis çalışanları genellikle masa başı çalıştığından ve uzun süre otuma pozisyonunda kaldıklarından sırt ağrısı çekmektedirler. Böyle bakıldığında sırt ağrısından kaçınmak mümkün değilmiş gibi görünse de, kişiden kişiye değişik biçimlerde ortaya çıkan bu hastalığı önlemek mümkündür.

Basit ama etkili doğal yöntemler

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden kaynaklanan sırt ağrılarını önlemek için, öncelikle her insanın yaşamını gözden geçirmesi ve hastalığın nedenlerine odaklanması gerekmektedir. Örneğin ağır yük taşımak zorunda iseniz, bu yükleri taşımanın daha basit yöntemlerini bulmak ya da makine yardımı ile bu yükleri taşımak ile sorunu çözebilirsiniz. Genel olarak da ağır yüklerin kaldırılmasından, sırtta taşınılmasından kaçınmak gerekmektedir. Düzenli bir şekilde spor yapmak da sırt kaslarını geliştirdiğinden, sırt ağrılarını azaltıcı bir etki yapacaktır. Bu ağrıları azaltıcı etki yapabilecek sporlar arasında, basketbol ve bale gösterilebilir. Ayrıca yoga ve pilates de sırt ağrılarını azaltan fiziksel aktivitelerdir. Sırt ağrılarının nedenlerinden bir tanesi de doğru şekilde ayakta durmuyor olmanızdır. Ayakta dururken omurganın düz bir biçimde durmaması, zaman içerisinde ciddi sırt ağrılarına neden olmakta ve çok fazla fark edilmeyen bu sorun yüzünden pek çok kişi sırt ağrısı çekmektedir. Eğilirken de omurganızı bükerek bir şeye uzanmamanız ya da kaldırmamanız önem taşımaktadır. Öte yandan seçeceğiniz ayakkabıdan yatağa kadar pek çok parametreyi değiştirerek sırt ağrılarından tamamen kurtulmanın yolunu bulabilirsiniz.

Her ne kadar sağlık kuruluşları pek çok hastalıkta, ağrıda ve rahatsızlıkta uzman desteklerini hastaları ile paylaşsa da, bazı durumlarda bitkisel ve doğal yöntemler kullanarak, ağrı ve hastalıklarımızı tedavi etmek isteyebiliriz. Bu yazımızda da doğal yöntemler kullanarak, bel ağrılarını nasıl azaltabilir ya da nasıl ortadan kaldırabiliriz bu konuda bilgiler vermeye çalışacağız.

Ağrılarda bitkisel tedavi

Elbette ki her vücut ağrısı için, belirlenmiş ve hazırlamış olan bitkisel içerikler, kürler ve karışımlar sizlere yardımcı olabilecektir. Her ne kadar ağrıları tamamen ortadan kaldırabilecek garantisi olmasa da sizlere yardımcı olabileceklerini söylemek isteriz.

Ağır kaldırma ya da yorgunluk sonrasında ortaya çıkan bel ağrılarında, eğer ki ciddi bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkmamış ise, bitkisel içerikler ile ağrıları hafifletebilmek mümkündür. Bunun için ise şu bilgilere göz atılabilir.

 • Zeytinyağı yardımcı olabilir
  • Eğer ki belirlenmiş bir hastalık sonrası ortaya çıkan bir ağrı değil ise, zeytinyağı sizler için bir mucize olabilir. Tercih edilen doğal zeytinyağı, bir bardak kadar ısıtılır. Ilık bir hale geldikten sonra ise ağrı bölgesine masaj şeklinde yedirilebilir. Bel bölgesine yedirilen ve masaj şeklinde uygulanan bu bölge, bir bezle kapatılarak, dinlenmeye çekilebilirsiniz.
 • Hardal, biberiye yağı ve zeytinyağı
  • Yine bu 3 malzemeyi karıştırıp ısıtabilirsiniz. Isıttığınız bu karşımı ağrı bölgesine uygulamanız halinde, kendinize destek olabilirsiniz. Ağrı bölgesine hafif masajlar uygulayabilir, daha fazla rahatlık hissedebilirsiniz.
 • Meşe kabuğu
  • Yine bazı araştırmalar sonrasında meşe kabuğunun bu konuda sizlere yardımcı olabileceğini söylemek isteriz. Ortalama 4 su bardağı su ile birlikte 2 avuç kadar meşe kabuğu beraber kaynatılır. Yaklaşık olarak 15 dakika kaynatılmış meşe kabuğu suyu, bir bez ile ıslatılarak, ağrı bölgesine sarılır. Sıkıca sararak, dinlenmeye çekilmeniz halinde, ağrılarınızı hafifletme etkisi olabilir.

Bitkisel kür hazırlayabilirsiniz

Yine yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra hazırlayacağınız bir bitkisel kür, bel ağrılarınıza doğal bir tedavi yöntemi sunabilir. Elbette ki % 100 ağrılarınızdan kurtulabilmeniz bunlar ile mümkün olmasa da, ağrılarınızın hafiflemesinde yardımcı olabilir.

 • 1 su bardağı su
 • 2-3 yemek kaşığı atkuyruğu ( kırk kilit otu )

Bu malzemeler ile birlikte kaynatılıp kıvama getirildikten sonra, ağrı bölgesine haftada 2-3 defa uygulanır. Lapa halinde olması, sizlere yardımcı olabilecektir. Haftada bahsettiğimiz gibi birkaç defa bu kürü uygulamanız halinde, ağrılarınızın hafiflemesinde destekçi olacaktır. Diğer bilgiler ve doğal tedavi yöntemleri için web adresimizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER