Bebeklerde GRİ GÖZ ve LACİVERT GÖZ Hangi Renge Döner

Bebeklerde GRİ GÖZ ve LACİVERT GÖZ Hangi Renge Döner

Yeni doğan bebeğin göz rengi ilk haftalarda gri ve lacivert renklerdedir. Henüz gözlerinde pigment gelişimi tamamlanmamış olan tüm bebeklerde bu durum gayet normal bir durumdur. İstisnai durumlarda bebeğin gözleri oldukça siyahdır ve anne karnında gelişimini tamamlamıştır. Bu pigmentlerin gelişmesi yaklaşık 6 ay sürer. Bu süre içinde siyah ve gözü koyu gri olan gözlerle çok fazla değişme olmaz.

Fakat zaman içinde açık renkli gri ve özellikle lacivert gözlerde koyulaşma olabilir. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki pigment eksikliği görme bozukluğuna veya eksikliğine sebep olmaz. Sadece gözün renkli olmasını sağlar.

Halk arasında çokça dillendirilen şekliyle eğer yeni doğan bebeğin gözleri eğer karanlıkta parlıyorsa gözleri mavi renkli olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca İngilizlere göre yeni doğan bebeğin göz bebeği etrafında belirgin bir beyaz hare varsa bu durumda da çocuğun göz renginin renkli olacağına inanılır.

Çok ender görülmekle beraber çocuklar çift göz rengine sahip olabilirler. Bu göz renkleri birbirinden çok farklı olabilir. Siyah ve mavi gibi. Fakat bu durum görme bozukluğuna veya görme kısıtlanmasına sebep olmaz.

Bir genelleme yapmak gerekirse gri göz etrafında beyaz hare varsa yeşil, bariz bir lacivertlik varsa bebeğin gözü mavi olur.

Not: Aradığınız cevabı bulamadıysanız ve yaşadığınız farklı bir durum varsa yorum bölümünde yazarak sorabilirsiniz.

Bebeklerde GRİ GÖZ ve LACİVERT GÖZ Hangi Renge Döner” üzerine 3 düşünce

  1. Semra

    Benim kızımın gözü griydi ama şimdi mavi oldu. Ama ben eşim mavi gözlüyüz. Buda küçük bir ayrıntı.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir