Bebeğin Göz Rengi Ne Olacak? Bebeğin Göz Rengi Kime Benzer

Bebeğin Göz Rengi Ne Olacak

Her evli çiftin, flört eden veya evlilik yoluna girmiş çiftin merak ettiği, bebek bekleyen çiftlerin ise ciddi cevap arayışlarına girdiği bu konuda önce bilimsel bir açıklama ile renk kombinasyonlarını açıklamaya çalışacağız. Daha sonra pratik bir şekilde göz rengi ihtimallerini vereceğiz.

Giriş bilgisi olarak dünyada kabul edilen 3 renk olduğunu söylemekte fayda var. Bunlar Kahverengi, Yeşil ve Mavi renkleridir. Siyah renk kahverengine, sarıya çalan ela kahverengine, yeşile çalan ela yeşil renge dahildir. Lacivert göz rengi maviye dahildir. Lacivert renk sıkalasında 7. renk olmasına rağmen mavi tonu olarak kabul edilir.

Şimdi bu renklerin birbiri üzerindeki baskınlığını incelemeliyiz. En baskın renk mavi renktir. Çünkü mavi renk 3 ana renkten biridir. Kahverengi ise, siyah, sarı ve kırmızı renklerin birleşimidir. Yeşil renk ise mavi ve sarı renklerin birleşimidir. 2 renk birleşimi olan yeşil nispeten kahverengiye göre baskındır. Sonuç olarak baskınlık sırası Mavi, Yeşil, Kahverengidir.

Şimdi tüm ihtimalleri değerlendirelim

1. Kahverengi Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 75 Kahverengi – % 6,25 Mavi – % 18,75 Yeşil

2. Mavi Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 99 Mavi – % 1 Yeşil – % 0 Kahverengi

3. Yeşil Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 75 Yeşil – % 25 Mavi – % 1 < Kahverengi

4. Kahverengi ve Mavi Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 50 Mavi – % 50 Kahverengi – % 0 Yeşil

5. Kahverengi ve Yeşil Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 12,5 Mavi – % 50 Kahverengi – % 37,5 Yeşil

6. Mavi ve Yeşil Göz Rengi Olan Anne Babanın Çocuğu

% 50 Mavi – % 50 Yeşil – % 0 Kahverengi

Şimdi Bu Kombinasyonları Resim Olarak Verelim

 

Bebeğin Göz Rengi Kime Benzer

Bu verilere rağmen çiftlerin aile göz renkleri baskınlık veya çok farklılık gösteriyorsa bu oranlarda değişme olabilir. Bu durumda merak ettiklerinizi çiftlerin anne, babaları ve kardeşlerinin (kız-erkek belirterek) göz renklerini ayrıca doğacak çocuğun cinsiyetini de belirterek bize yorum bölümünde yazıp cevabını alabilirsiniz.

Bebeğin Göz Rengi Ne Olacak? Bebeğin Göz Rengi Kime Benzer” üzerine 9 düşünce

 1. Dilek dilek

  Babamın göz rengi yeşil anneminki mavi benim kahverengi, iki kız kardeşimin de gözleri mavi. benim gözüm nasıl kahverengi hocam ?

  Cevapla
 2. Fatoş şahin

  Baba ela gözlü yeşile çalan bir renk anne ise kahverengi. Halalarının göz renkleri 2 mavi 1 yeşil .amca göz renkleri 2 mavi. Dede göz rengi mavi .bu durumda bebeğimin göz rengi ne olur? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 3. Selin

  Eşimin göz rengi mavi. Ama masmavi yani karanlıkta bile belli olur. Benimkide tam tersi simsiyah. Doğacak kızımın göz rengi ne olur.

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   %50 Mavi %50 Kahverengi olacak. Hala tartışmalar olsa da ten rengi koyu olan baskın olacaktır.

   Cevapla
 4. Ebru serbey

  Eşimin gözü yeşil benim gözüm kahve rengi. İki kızım oldu ikiside mavi. Yani ikisinin birlikte mavi olma olasılığı %12 imiş. Güzel bakaın yeter aslında.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir