Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur? Ne Zaman Kesinleşir?

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur?

Bu sorunun cevabını arayan anne ve babalar genelde çocuğunun göz renginin renkli olacağını düşünür. Anne ve babanın göz rengine göre çocuğun göz rengi ihtimalleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin göz rengi çoğunlukla gri veya lacivert tonlara sahiptir. Bunu nedeni bebeklerin göze renk verecek pigmentlerin gelişimlerini henüz tamamlamamış olmasıdır. Bu pigmentlerin tamamlanması 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde gözü koyu gri olan gözlerle çok fazla değişme olmaz.

Fakat açık renkli gri ve lacivert gözlerde koyulaşma olabilir. Fakat bu pigment eksikliği görme bozukluğuna veya eksikliğine sebep olmaz.

Bebeğin göstereceği gelişimi önceden tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle sabırlı olmak en iyisidir. Doğumdan 1 hafta sonra bebeği göz muayenesine götürdüğünüzde göz doktorunuzun tecrübe ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Bebekte ki değişim hızlı bir gelişim gösterirse 5 ve hatta 4. ayda da göz rengi belli olabilir.

Genel tecrübe olarak ve halk arasında bilinen şekliyle eğer çocuğun gözleri karanlıkta parlıyorsa gözleri renkli olacak demektir. Ayrıca göz bebeği etrafında belirgin bir beyaz hare varsa bu durumda da çocuğun göz renginin renkli olacağı söylenebilir.

Hatta bu göz rengi pigmentleri gelişirken iki gözde farklı gelişebilir. Bu durum bir rahatsızlık ve hastalık biçimi değildir. İki göz arasında görme kalitesi ve yeteneği açısından normal gözlerden hiçbir farkı yoktur.

Ne Zaman Kesinleşir?

Göz rengi belirgin bir hale gelmiş olsa bile bilimsel olarak 6. aydan önce kesinleştiği söylenemez. Fakat 4. aydan sonra anne ve babanın göz rengi dedeğerlendirilirse çocuğun göz rengi tahmin edilebilir.

Not: Anlatılan konuların dışında yaşadığınız farklı bir durum varsa yorum bölümünde yazarak sorabilirsiniz.

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur? Ne Zaman Kesinleşir?” üzerine 5 düşünce

 1. Reyhan

  Sağlıklı sıhatli olsun gözü bozuk olmasın yeter aslında. Tabi herkes gibi bizde merak ediyoruz ama önce sağlık. Herkese sağlıklı doğumlar.

  Cevapla
 2. Sedef

  Bebeğim 20 günlik ama göz rengi çok açık. Eşiminde benimde gözlerimiz siyah. Çocuğun gözleri renkli olur mu?

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Göz bebeği etrafında beyaz bir hare varsa kuvvetle ihtimal renkli gözlü olur.

   Cevapla
 3. Sema bilecik

  Benim ve eşimin göz rengi mavi. Aslında eşiminki güneşte mavi normalde yeşil. Bebeğimin gözü 2 aylık olmasına rağmen oldukça mavi. Yani lacivertten fazla açık. Gözü ne renk olur.

  Cevapla
  1. 4151haber Yazar

   Yüzde 95 ihtimal çocuğun göz rengi mavi olacak. Giysilere ve ışığa göre renk değiştiren ebeveyn göz rengi çok az etkiler.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir