5N1K HABER

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur? Ne Zaman Kesinleşir?

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur? Ne Zaman Kesinleşir?
21 Mart 2017 - 21:33 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olur?

Bu sorunun cevabını arayan anne ve babalar genelde çocuğunun göz renginin renkli olacağını düşünür. Anne ve babanın göz rengine göre çocuğun göz rengi ihtimalleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin göz rengi çoğunlukla gri veya lacivert tonlara sahiptir. Bunu nedeni bebeklerin göze renk verecek pigmentlerin gelişimlerini henüz tamamlamamış olmasıdır. Bu pigmentlerin tamamlanması 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde gözü koyu gri olan gözlerle çok fazla değişme olmaz.

Fakat açık renkli gri ve lacivert gözlerde koyulaşma olabilir. Fakat bu pigment eksikliği görme bozukluğuna veya eksikliğine sebep olmaz.

Bebeğin göstereceği gelişimi önceden tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle sabırlı olmak en iyisidir. Doğumdan 1 hafta sonra bebeği göz muayenesine götürdüğünüzde göz doktorunuzun tecrübe ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Bebekte ki değişim hızlı bir gelişim gösterirse 5 ve hatta 4. ayda da göz rengi belli olabilir.

Genel tecrübe olarak ve halk arasında bilinen şekliyle eğer çocuğun gözleri karanlıkta parlıyorsa gözleri renkli olacak demektir. Ayrıca göz bebeği etrafında belirgin bir beyaz hare varsa bu durumda da çocuğun göz renginin renkli olacağı söylenebilir.

Hatta bu göz rengi pigmentleri gelişirken iki gözde farklı gelişebilir. Bu durum bir rahatsızlık ve hastalık biçimi değildir. İki göz arasında görme kalitesi ve yeteneği açısından normal gözlerden hiçbir farkı yoktur.

Ne Zaman Kesinleşir?

Göz rengi belirgin bir hale gelmiş olsa bile bilimsel olarak 6. aydan önce kesinleştiği söylenemez. Fakat 4. aydan sonra anne ve babanın göz rengi dedeğerlendirilirse çocuğun göz rengi tahmin edilebilir.

Not: Anlatılan konuların dışında yaşadığınız farklı bir durum varsa yorum bölümünde yazarak sorabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER