5N1K HABER

Baş Ağrı Kaderiniz Olmasın

Baş Ağrı Kaderiniz Olmasın
15 Ocak 2017 - 15:07 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Ağrı Kaderiniz Olmasın

Daha çok kronik hastalıklara sahip insanlarda görülse bile kronik hasta olmasanız bile şiddetli- şiddetsiz ağrılar hayatımızın vazgeçilmezidir. Ağrıların çözümünü ilaç olarak görsek de maalesef ilaçlar, antibiyotikler vücudumuzda birikerek organlarımıza zarar verebiliyor. Ağrılarla yaşayamayız durum da böyleyken ilaçlardan başka çözümler düşünmeliyiz; doğal yöntemler, genel olarak da bitkiler. Eskiden bu kadar çok ilaç çeşidi yoktu ve ilaçlara erişim bu kadar kolay değildi, ağrı çekenler koca karı ilaçları denilen bitki karışımlarıyla iyileşiyorlardı. Bu makalede migren için kullanılan doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Migren için en etkili yöntemlerden biri: akupunktur

Migren hastalarına uygulanan bu yöntemde düzenli devam edilmesi durumunda hastalar 5-6 hafta sonra tedavinin etkisini görmeye başlıyor. Akupunkturun temeli vücuttaki sinir noktalarını uyarmaya dayanıyor. Migren akupunkturunda amaç migren atağının altındaki sebepleri tedavi etmeye çalışmaktır. Migren akupunkturu ilk seansta migren ağrılarını kesmiyor. Bu yöntemde önce vücudun belli bir dengeye gelmesi gerekiyor. İlerleyen seanslarda ise migren ataklarının şiddeti zamanla azalıyor, atakların arasındaki süre zamanla artıyor ve en sonunda migren ataklarının ağrıları zamanla yok olabiliyor.

Akupunkturun uygulanması

Akupunkturda vücudun elektriksel iletiminden yararlanılarak vücudun sinir sisteminin, beyinin, omuriliğin, organlarının harekete geçmesi sağlanarak daha sonra dengeye gelmesi sağlanıyor. Akupunkturun

  • İğneli akupunktur
  • Elektro akupunktur
  • Lazer akupunktur
  • Genel vücut akupunkturu
  • Kafa akupunkturu
  • Kulak akupunkturu gibi çeşitleri vardır.

Gelelim akupunkturun nasıl uygulandığına. Akupunktur noktası uyarıldığı zaman sinirsel iletimden dolayı beyin de uyarılmış olur ve beyin uyarıldıktan sonra beyin de organları uyarmaya başlar. Uyarılmalar başladıktan sonra ise vücuttan enzimler, hormonlar salgılanmaya başlar ve haliyle vücuttaki hücrelerde değişiklikler olur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır: akupunktur süreci olması gereken kadar olmalıdır, daha uzun veya daha kısa olmamalıdır. Akupunkturda akupunktur noktasını uyarmak için iğneler kullanılır. Bu iğneler paslanmaz çelikten yapılmış olup içleri boş değildir, sterildir ve tek kullanımlıktır. İğne değince aklımıza acıtır diye gelmesin, korkmayın; akupunktur iğnesi diğer iğneler gibi değildir ve acıtmazlar. Akupunktur iğnesi batırıldığında kılcal damara denk gelmediği sürece kanatmaz, kılcal damara denk gelse bile çok fazla kanamaya yol açmaz. Akupunktur iğnesinin ne kadar derine batırılacağı ağrının şiddetine bağlıdır, çok ağrılı durumlarda bile en fazla 5 santimetre derinliğe batırılır. Cildimizde her organın farklı akupunktur noktaları vardır, iğnelerin nereye batırılacağı bu noktalar belirler. Bu noktalar daha çok bacak, kol dirsekleri ve ellerdedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri

-Gümüşdüğme: Şekil olarak papatyaya benzer. Migren ağrılarını geçiren en etkili bitkilerdendir. Bazı yörelerde koyungözü olarak da bilinir. Yaprağındaki aktif madde sayesinde migren ağrılarını geçirir.

-Zencefil: Zencefil antienflamatuar etkisiyle sadece migren ağrılarına değil aynı zamanda migren hastalarında genelde görülen mide bulantısına da iyi gelir.

-Biberiye: hoş kokusuyla tanıdığımız biberiye de migren ağrılarına iyi gelmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER