5N1K HABER

AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ

AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ
15 Mayıs 2014 - 11:59 'de eklendi ve 314 kez görüntülendi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu Türk çiftçisinin teminatı olduklarını ifade etti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, geçen yıl çiftçilere 5 milyar 225 milyon lira kredi kullandırdıklarını, bu yıl ise 5 milyar 750 milyon lira kredi kullandırmayı hedeflediklerini açıkladı. Kutlu, ‘Çiftçiler Günü’ dolayısıyla yayımladığı özel mesajında, tüm çiftçileri kutladı. 

AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Türk çiftçisinin teminatı olduğunu ifade eden Kutlu, 10 yıl önce yüzde 70’ler seviyesinde olan kredi faiz oranlarının bugün yüzde sıfır ile yüzde 5-10 arasına çekildiğini hatırlattı. Sulamada ve hayvancılıkta sıfır faizli kredi uygulamasının devam ettiğini bildiren Kutlu, 12 yıl önce kişi başına 3 bin lira olan kredi miktarının bugün 500 bin liraya çıkarıldığını kaydetti. Türkiye’nin bugün 62 milyar dolara ulaşan Tarımsal Gayrisafi Yurtiçi Hasıla ile dünyada 7’nci, Avrupa’da ise birinci sırada olduğunu belirten Kutlu, şöyle devam etti: “Dünyada yaşanan iklim değişikliğinin en çok etkilediği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bu yıl yaşanan don, dolu, sel ve benzeri gibi doğal afetlerden dolayı kayısı, fındık, çay, kivi, kiraz, elma ve ceviz gibi önemli tarım ürünleri zarar gördü.”

ÜRÜNLERİMİZE SİGORTA ŞART

Sigortanın önemine dikkat çeken Kutlu, “Bu yıl sigorta yaptıran üreticiler mağdur olmadı ancak sigorta yaptırmayanlar  ciddi zarar gördü ve bu kayıplarını telafi edemediler. Tüm çiftçilerimiz tarım kredi kooperatiflerine gelecek ürünlerini sigorta ettirebilirler” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER