5N1K HABER

ASKER MAAŞLARI

ASKER MAAŞLARI
01 Mart 2015 - 0:28 'de eklendi ve 2131 kez görüntülendi.

Subay maaşları, Astsubay maaşları, Er asker maaşları

Asker Maaşları Ne Kadar?

Askerlik görevi yapan kişilerin almış olduğu maaşlar sürekli olarak merak edilir. Yıllara göre sürekli olarak değişim gösterse de genel olarak uygun ve yeterli ücretler belirlenir. Askerler kendi içlerinde rütbelere ayrılırlar. Her rütbenin belli bir görevi vardır ve bunları yerine getirmek zorundadır. Maaşlarda bu rütbelere göre verilir. Genel olarak yüksek rütbeli askerler daha fazla ücret alırken, düşük rütbeli olanlar daha düşük ücretler alırlar. Her yıl düzenli olarak maaşlara zam yapılır. Askerlik görevini bitirip emekliye ayrıldıktan sonra da emekli maaşları verilir. Bunlar da meslekte ödenen ücretlere hemen hemen eşit seviyelerde olur. Bu sayede askerlerin emekli olduktan sonra da sıkıntı çekmemesi sağlanacaktır. Subay, astsubay ve erler için ödenen ücretler birbirinden ayrı olduğu gibi içlerindeki rütbelere göre de bu ücretler değişim gösterir. Subay maaşları birbiri ile oldukça yakındır. Yıllık olarak maaşlara zam oranı fazla olmasa da yine de değişiklik gösterir. Binbaşı 3400 TL, K. Yüzbaşı 3300 TL, Yüzbaşı 3200 TL, K. Üsteğmen 3100 TL, Teğmen 2700 TL ve Asteğmen 2300 TL civarlarında maaş alırlar. Subaylar içerisinde en yüksek rütbeye sahip olan kişilerin aldığı ücret daha fazladır. Rütbe azaldıkça ödenen ücret de azalır. Ancak askerlikte de rütbe atlamak söz konusudur. Belli bir süre boyunca verilen hizmet sonucunda rütbe değişimi olacaktır. Yaşa ve tecrübeye göre bu değişim söz konusudur. Böylece alınan maaşın da artma durumu olur.

Astsubaylar da kendi içlerinde rütbelere ayrılırlar. Ödenen ücretler subaylar da olduğu gibi rütbelere göre değişim gösterir. Ancak astsubay ve subay maaşları arasında fazla fark yoktur. Genel olarak hepsi birbirine benzer ücretleri alırlar. Astsubay maaşları hangi miktarlarda olduğunu öğrenmek için rütbelere ayrı ayrı göz atmak gerekecektir. Astsubay Çavuş, Kıdemli Çavuş, Üstçavuş, Kıdemli Üstçavuş, Başçavuş ve Kıdemli Başçavuş astsubayların rütbeleridir. Buna göre en yüksek maaşı da Kıdemli Başçavuşlar alır. Genel olarak bu rütbede olan askerlerin yaşları da daha fazladır ve uzun yıllardan beri askerlik yapan kişilerdir. Ancak rütbesi en düşük olan kişilerde henüz meslekte yeni sayılabilecek olan kişilerdir. Zaman içerisinde yüksek kademede olan kişilerin emekli olması ile beraber yerlerine alt rütbedeki kişiler geçer ve onlarda rütbe atlamış olurlar. Kıdemli Başçavuş 3350 TL, Başçavuş 2900 TL ve Çavuş 2350 TL civarında ücret almaktadır. Astsubay maaşlarının da yıllara göre değişimi söz konusu olur. Verilen kararlar neticesine belli bir miktar zam uygulaması yapılır.

Sözleşmeli er asker maaşları da görev yapmış olduğu yere değişiklik gösterir. Doğu illerinde görev yapan sözleşmeli erler 3400 TL civarlarında maaş alırlar. Ancak batı ve iç bölgelerde görev yapan askerlerin ücretleri daha düşüktür. Bu bölgelerde görev yapan askerlerde 2000 TL maaş alırlar.

Maaşların dışında askerlerin görev yaptığı yer ve makama göre aldıkları tazminatlar vardır ki asıl olarak maaşların yüksek olmasını sağlayan husus budur. Bu nedenle Her askerin hatta aynı yerde çalışan askerlerin arasında bile maaş farkı söz konusudur. Fakat şunu söylemek kesinlikle mümkündür ” askerler Türkiyede en iyi maaş alan meslek grubudur. “

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER