5N1K HABER

AŞIRI SICAKLAR GELİYOR

AŞIRI SICAKLAR GELİYOR
18 Haziran 2014 - 12:36 'de eklendi ve 314 kez görüntülendi.

Çok kritik uyarı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ”Önümüzdeki haftadan itibaren aşırı sıcaklar etkili olacak. Ramazan ayı ile artan sıcaklar doğal afete dönüşebilir” dedi.

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının önümüzdeki haftadan itibaren hissedilir şekilde artacağını söyledi.

Sağanakların bölgesel olarak bir hafta daha devam edeceğini belirten Şen, bu dönemde yıldırım çarpmaları ve su baskınlarının da yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye üzerinde nemli havanın etkili olduğunu, önümüzdeki haftadan itibaren sıcakların artacağını aktaran Şen, şöyle konuştu:

”Önümüzdeki haftadan itibaren aşırı sıcaklar etkili olacak. Ramazan ayı ile artan sıcaklar doğal afete dönüşebilir. Rüzgar, Karadeniz üzerinden kuzeyden esince nemli havayı ülkemize getiriyor. Nem miktarı fazla olduğu içinde hissedilen sıcaklıklar artıyor. Aşırı nemli hava vatandaşları bunaltıyor.”

“Yerel yönetimler önlem almalı”

Şen, 2003’te Avrupa’da aşırı sıcaklardan 35 bin kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Aşırı sıcaklara karşı yerel yetkililerin önlem alması gerektiğini ifade eden Şen, ”Yerel yönetimler, aşırı sıcaklara karşı şehrin belirli bölgelerinde serin ortamlar yaratmalı. Parklara soğuk su püskürten cihazlar konulabilir” dedi.

Şen, küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklılarının 2 derece artması ve doğu Pasifik’teki su sıcaklığının yükselmesiyle oluşan El Nino etkisi sonucunda, temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçmesini beklediklerini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER