5N1K HABER

ALINAN KARAR PİYASAYI KARIŞTIRDI

ALINAN KARAR PİYASAYI KARIŞTIRDI
23 Temmuz 2014 - 12:10 'de eklendi ve 227 kez görüntülendi.

Hayvan ithalatında vergiler ‘sıfırlandı’

BOSNA Hersek’ten yaşanan sel felaketi sonrası söz konusu ülkeye destek olmak amacıyla bu ülkeden yapılacak hayvan ithalatında gümrük vergilerini sıfırladı. Ancak bu karar piyasayı karıştırdı. Sektör temsilcileri kararın hayvancılık sektörüne büyük zarar vereceğini söyledi.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünce kullanılmak üzere sığır eti ithalatında tarife kontenjanı uygulanması hakkında karar alındı. Mayıs ayında Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketi nedeniyle söz konusu ülkeye ekonomik destek sağlamak amacıyla Bosna Hersek menşeli ürünlerin ithal edilebilmesi için uygulanacak gümrük vergileri sıfıra indirildi. Bu ülke dışında yapılacak et ithalatı konusunda gümrük vergilerinde bir değişiklik olmayacağı belirtilen Resmi Gazetede yapılan açıklamada, 15 bin ton taze, soğutulmuş ya da dondurulmuş büyükbaş hayvan eti ithalatı için sıfır gümrük uygulanacağı ifade edildi.

PİYASAYI ETKİLEMEZ
Bosna Hersek ekonomisine destek amacıyla yapılan uygulama çerçevesinde 15 bin ton karkas etin ithal edileceği öğrenilirken, sektör temsilcileri büyükbaş hayvanların ortalama 300 kilogram olduğu düşünüldüğünde bu sayının 45 bin büyükbaş hayvana denk geldiğini söyledi. Türkiye için bu rakamın toplam hayvan üretimi içinde yüzde 1.5 seviyelerinde olduğunu dile getiren sektör temsilcileri, “Bu rakam Türkiye’deki piyasaları pek fazla etkilemez. Ancak Bosna Hersek’te 225 bin büyükbaş hayvan var olduğu düşünüldüğünde bu rakam söz konusu ülke için çok şey ifade ediyor. Yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye piyasasına göre söz konusu ithalatın tutarı 280 milyon TL seviyesinde” dedi.

GÖZ DAĞI VERDİLER 
Uzun süredir devam eden ithalat dedikodularının doğru çıktığını dile getiren Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin şunları söyledi: “Türkiye’nin hayvan ithal etmeye ihtiyacı yok. Bu ekonomik destek başka türlü verilebilirdi. İthalatın önünün açılmaması lazım. Ette uygulanan doğru politikalar boşa gitmiş olacak. Et lobileri dediğimiz fiyatları yükseltmek isteyen güçlere katkı sağlayacak bir karar. Ulusal çıkarlarımıza uygun değil. Arkası gelmemesi lazım. Üretmeden kazanan kesim rant sağlayacak.” Alınan kararla et lobilerine bir anlamda göz dağı da verildiğinin altını çizen Yetkin, “Ancak onlara göz dağı verecekler diye üreticiyi bitiriyorlar” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER