5N1K HABER

Akıllı Cihazların Zararları

Akıllı Cihazların Zararları
25 Aralık 2016 - 14:01 'de eklendi ve 362 kez görüntülendi.

teknolojik aletlerin zararları nelerdir, teknolojik aletlerin zararları maddeler halinde, teknolojinin, çocuğa zararları münazara, gelişen teknolojinin yararları ve zararları, teknolojinin öğrencilere zararları nelerdir, teknolojinin çocuğa etkileri, teknolojinin çocuğa yararları

Akıllı cihazlar sağlığımızı tehdit ediyor

İşlerimizi kolaylaştırması ve her şeyden önce keyifli vakit geçirmemizi sağladığı için artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı cihazlar doğru şekilde kullanılmadığında başta fiziksel olmak üzere birçok problemin vücudumuzda baş göstermesine neden oluyor. Son yıllarda teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi ve akıllı cihaz kullanımının çok küçük yaşlardan itibaren başlaması başta göz olmak üzere birçok organımızda problemlere yol açarken bu konuda bilinçli olunması ve özellikle çocukların bilinçlendirilmesi şarttır. Çocukların ve gençlerin ellerinden düşürmediği akıllı cihazların sağlıklarını ne kadar tehdit ettiğini bilmesi ve bu konuda önlemlerini alması yaşamlarının kalanında daha kaliteli bir hayat sürmeleri için önemli bir adımdır.

En çok etkilenen göz oluyor

Akıllı cihazlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa ve güzel vakit geçirmemizi sağlasa da aslında sağlımızı doğrudan doğruya tehdit ediyor. Akıllı cihazların ekranları bundan 10 yıl önceki cep telefonlarının ekranları ile kıyaslanamayacak kadar büyük. Tüm işlemlerin ekran üzerinden yapılması ve ekranın oldukça geniş tutulması gözlerimizde başta odaklanma sorunu olmak üzere birçok sorun meydana getiriyor. Gözümüze sürekli olarak doğal olmayan ışıkların yansıması nedeniyle oluşan görme bozuklukları bununla da sınırlı kalmıyor. Göz kaslarımızın aşırı yorulması ile başlayan süreçte göz tansiyonumuz yükseliyor ve artık günlük hayatta da göz ağrısı çekmemizin önü açılıyor. Özellikle görme bozukluğu yaşayan kişilerin göz numarasının hızla artmasına neden olduğu tespit edilen akıllı cihazların en kısık ışıkta dahi gözü olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Özellikle ekranların çok geniş tutulması bu ışıkların gözümüzü çok daha fazla etkilemesine neden olduğu için akıllı cihazlarımızı karanlık ortamlarda uzun süre kullanmamaya çok dikkat etmeliyiz.

Okuyun : ÜNLÜLERİN ÇOCUKLARI VE TEKNOLOJİ DÜŞKÜNLERİ >>

Kas problemlerine yol açıyor

Akıllı cihazlar ile ilgilenen insanlarda en sık görülen rahatsızlıkların bir diğeri de kas ağrılarıdır. Özellikle boyun ve sırt kaslarında ağrılar oluşması genellikle akıllı cihazlar ile uzun süre ilgilenilmesi nedeniyledir. Eğilerek bakmak zorunda kaldığımız akıllı cihazlara çok uzun süre bakmamız halinde boynumuza ve sırtımıza binen yük her geçen dakika artmakta ve bu durum ilgili bölgelerdeki tüm kasları yormaktadır. Boyun fıtığının başlangıcına de neden olan bu durum dikkatle takip edilmediği takdirde ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle hem kendimiz hem de çocuklarımız için akıllı cihazların kullanımını sınırlamalı ve keyfi kullanımı olabildiğince düşük tutmalıyız. Aksi halde hem göz hastalıkları hem de bel ve boyun fıtığı gibi kas rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.

Çocuklara Etkisi 

  • Beyin gelişimi geriliği
  • Vücut Gelişim geriliği
  • Obezite
  • Uykusuzluk
  • Ruh hastalıkları
  • Öfke
  • Dijital unutkanlık
  • Bağımlılık
  • Radyasyon

İlgili Yazılar:

Annemin Telefonunda Uygunsuz Mesajlar

Tuvalete Telefonla Girenler Yandiniz

Android Telefonlar Tehlikede

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER