5N1K HABER

Ağız Kokusuna Pratik Çözüm – Doğal Çözüm

Ağız Kokusuna Pratik Çözüm – Doğal Çözüm
18 Aralık 2016 - 19:01 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

Ağız kokusuna (Halitotis) pratik çözüm

Sosyal ilişkiler, iş ve özgüveni yakından etkileyen ağız kokusu için oldukça pratik bir çözüm bulunmaktadır. Dişlerin sağlıklı olması, kontrollerin düzenli yaptırılması, yenilenlere dikkat edilmesi, karanfil, tarçın ve maydanoz gibi besinlerin sık sık tüketilmesine rağmen bazı kişilerde ağız kokusu sorunu çözülememektedir. Bu durumda belki de en basit yöntemin atlanması söz konusu olmaktadır. Bu pratik çözüm su içmektir. Yetersiz sıvı alınması sonucunda tükürük miktarı azalacağından buna bağlı olarak ağız kokusu yaşanabilmektedir. Günde 2 litre su içilmesiyle bu sorunun önüne geçilebilmektedir.

Konuşmaya etkisi

Tükürük salgısı azaldığında ağız kokusuyla birlikte ağız kuruluğuna da neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise yutkunma, çiğneme ve konuşma üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu etkilerden korunmak için ise yeterli sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Sık sık su içilmesi ile ağız kuruluğu giderilmekte, dokular nemlenmekte, yutma kolaylaşmakta ve ağız temizliğine yardımcı olmaktadır.

Suyun günlük ihtiyaçtan az tüketilmesi durumunda vücut fonksiyonlarında aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklıkların nedeni ise besin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, eklem kayganlığının sağlanması, elektrolitlerin taşınması ve ağız sağlığının su ile gerçekleşmesidir. Su ihtiyacı ise kişiden kişiye değişmektedir. Kilo vermek, böbrek sağlığı, cilt güzelliği, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi daha pek çok görevde etkin rol oynayan su ihtiyacı kişilerin fiziksel aktiviteleri, fizyolojik durumları ve sosyal yaşantılarına göre değişmektedir. Günlük su ihtiyacı ise alınan kaloriye göre belirlenmektedir.

Yeterli su alındığının takip edilmesi için en kolay yöntem idrar sayısı ve rengini kontrol etmektedir. Yetişkin bir bireyin günde 6-7 kere idrara çıkması, idrar renginin açık sarı ya da soluk renkte olması yeterli su tüketimi olarak kabul edilmektedir.

Su tüketiminin artırılması için öneriler

  • — Sabah uyanıldığında ve gece yatarken su içmek alışkanlık haline getirilmelidir.
  • — Bebekler biberon ile besleniyorsa süt içirildikten sonra ağız temizliği için su içirilmelidir.
  • — Sağlıklı suların arıtılmış olması ve iyi koşullarda saklanması gerekmektedir. En iyi saklama koşul ise cam şişelerde saklama yöntemidir.
  • — Su yaşamsal bir içecektir. Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve gibi içecekler suyun yerini tutmadığı gibi idrarda artışa neden olduğundan vücudun daha fazla sıvı kaybetmesine neden olmaktadır.
  • — İçilen sularda bulunabilen ağır metallerden uzak durmak için arıtılmış su tüketilmelidir.
  • — Suyun tadını sevmeyenler içerisine 1 dilim limon, taze nane, salatalık ya da çubuk tarçın atarak lezzetlendirebilir.
  • — Su içmenin unutulması durumunda hatırlatıcı notlar yazılarak kolay görülebilecek yerlere konulabilir.

Ayrıca Yapılabilecekler;

 • — Tarçın kullanın; olabildiğince yiyeceklerinize karıştırın
 • — Burnunuz tıkalı uyumayın
 • — Basit şeker tüketiminizi azaltın; Beyaz şeker ve glukoz ile yapılan besinler ve yiyeceklerden uzak durun.
 • — Lokmaları iyi çiğneyin: Sidirim sisteminin yorulması ağız kokusu yapar.
 • — Diş ipi kullanın; Diş fırçasının ulaşamadığı nokyalarda kalan besin atıkları ağız kokusu yapar.
 • — Sigara içmeyin.

 

AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ GÖREN ÜNLÜ İSİMLER >> TIKLAYIN

İlgili Arama Kelimeleri:

ağız kokusu için bitkisel çözüm

ağız kokusu ne iyi gelir

mideden gelen ağız kokusu

ağız kokusu

ağız kokusu mide

ağiz kokusu için hangi doktora gidilir

ağız kokusu nasıl giderilir evde

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER