5N1K HABER

AĞIR APNESİ OLANLARDA DİYABET RİSKİ YÜKSEK

AĞIR APNESİ OLANLARDA DİYABET RİSKİ YÜKSEK
06 Haziran 2014 - 16:22 'de eklendi ve 221 kez görüntülendi.

Diyabeti de tetikliyor

Uyku apnesinin diyabet riskini artırabileceği belirlendi

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, uyku apnesinin metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini ve tip 2 diyabete zemin hazırladığını gösterdi. Toronto Üniversitesi’nden Profesör Tetyana Kendzerska ve ekibi, uyku apnesi olan 9 bine yakın kişinin sağlık durumunu değerlendirdi.

AĞIR APNESİ OLANLARDA DİYABET RİSKİ YÜKSEK

Hastaların, 10 yıldan fazla süren araştırma boyunca yüzde 11,7’sinin diyabete yakalandığı görüldü. Uyku apnesinin daha ciddi boyutta olduğu hastalarda diyabet riskinin yüzde 30’a kadar arttığı ortaya çıktı. Sonuçları Amerikan Toraks Derneği’nin dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, uyku apnesinin teşhisinden itibaren önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Uyku apnesi, uykuda solunumun en az 20 saniye süreyle normal değerinin altına düşmesi olarak tanımlanıyor. Kandaki oksijen miktarının azalmasına ve karbondioksit miktarının artmasına neden olan uyku apnesi, erkeklerde ve kilolu kişilerde daha sık görülüyor. Kısa süre önce yapılan başka bir araştırma, uyku apnesinin kemik erimesi riskini artırabileceğini ortaya koymuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER