5N1K HABER

620 BİN TÜRK’ E SESLENDİ

620 BİN TÜRK’ E SESLENDİ
21 Haziran 2014 - 20:01 'de eklendi ve 273 kez görüntülendi.

Başbakan Erdoğan, Fransa’daki Türklere sesleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) etkinliğinde konuştu. Erdoğan, “Fransa’da 620 bin Türk var… Neden müracaatını yapıp çifte vatandaş olmuyor? Fransa vatandaşı olmayan Türk vatandaşıma sesleniyorum. Aynı zamanda Fransa vatandaşı olun, bunu ihmal etmeyin” dedi.

İşte Erdoğan’ın EUREXPO salonunda yaptığı konuşmadan satır başları:

– Bu çoşkulu kalabalığı oluşturan kardeşlerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Fransa makamlarına cumhurbaşkanı Hollande ve çalışma arkadaşlarına Lyon belediye başkanına şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel buluşmayı tertipleyen 10. Kuruluşunu kutlayan Avrupa Türk Demokratlar Birliği’ne teşekkür ediyorum. Lyon yönetimini ayrıca kutluyorum. Onları tebrik ediyorum. 24 Mayıs’ta Köln’de binlerce kardeşimizle buluştuk. Size onların selamını iletiyorum.

– Osmanlı ile Fransa büyük işbirliği yapmış İrtibat halinde olmuşlardır. Fransa Osmanlı ve Türkiye’ye bir çok alanda katkı vermiştir. Asırlardır devam eden dostluğumuz artık farklı bir boyut kazandı. Fransa’da 620 bin vatandaşımız bulunuyor. Şu an Türkiye ve Fransa vatandaşlarımız hayatlarını idame ettiriyor. İşçi olarak geldiğimiz Fransa’da bütün sıkıntılara direndiniz. Emeklerinizin karşlığını alır hale geldiniz. Son yerel seçimlerde 194 kardeşimiz belediye yönetimlerine seçildi. Fransa’da biz de varız demeye başladı. Şunu bir kez de burada ifade etmek istiyorum. Fransa’da sizin başarılarınızla gurur duyduk. 77 milyon her birimiz sizlerle gururlanıyor İftihar ediyoruz. Bütün zorluklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın asaletini yere düşürmediğiniz için sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

– Fransa ile Türkiye ilgili konuların iç siyasetteki konuların kullanılmasına ilişkin zorluklar oldu. 1915 olayları üzerinden birileri iç politikada prim sağlama gayretine girişti. Biz gerek Fransa’da diğer Avrupa ülkelerinde her fırsatta vurguladık. İç politikada istismarla oy kazanmak uruna ırkçılığın kötü olduğunu defalarca söyledik.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER