5N1K HABER

5n1k Nedir? 5n1k Kuralı? 5n1k Yöntemi

5n1k Nedir? 5n1k Kuralı? 5n1k Yöntemi
20 Mart 2017 - 22:20 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.

5N 1K Nedir? 5n1k Kuralı?

5n 1k kuralı genel olarak bir bilginin aktarılması veya bir sorunun çözümü için formüle edilmiş soru formudur. Bu formülü kullanarak vermek istediğimiz mesajı, bilgiyi eksiksiz ve bir sistematik içinde ifade etmemiz mümkündür.
Şimdi bu formülün en çok kullanıldığı sektör olan gazetecilik üzerinden konuyu anlatmaya çalışacağız.

Meydana gelen olayları haberleştiren gazeteci, haberi belli bir bütünlük içinde verebilmek için 5N-1K kuralına uymakta ve haberi aktarmaya çalışmaktadır. En iyi haber yazam yöntemi, haberi 5N-1K kuralına göre yazmaktır. 5N-1K kuralı KİM, NE, NEREDE, NE ZAMAN, NASIL, NEDEN (NİÇİN) sorularına göre haberin oluşturulması anlamına gelir.

Bu sebepten gazeteci meydana gelen olayı bu 6 soru altında haberleştirmeye çalışır. En çok da “Kim” ve “Ne” soruları önemlidir. Haber okuyanlar, haber ana öznesinin ne yaptığını veya başına ne geldiğini merak eder ve şu soruları sorar; “Kim ne yaptı” ve “Kimin başına ne geldi”. Daha sonra cevabı aranan soru “Ne oldu?” sorularıdır. Bu iki sorunun cevabının haberin başında verilmesi önemlidir, yazının girişinden itibaren okuyucuların bu merak duygusu giderilmelidir. Daha sonra “Ne zaman” ve “Nasıl” soruları da okuyucuların merak ettiği konudur. Bu konular haberin devamında okuyucuya verilmelidir, haberin devamında gazeteci bu konuları okuyucuya vermelidir. Haberin son bölümünde son paragraflarında “Neden ve Niçin” sorularının cevapları verilmelidir. Bu bütünsellik içinde haber tamamlanmış olur.

5n1k Yöntemi

Kural olarak düşünüldüğünde bir çok problemin çözümünde kullanılır. Bunu birkaç örnekle açıklayalım.

1. Habercilikte ; KİM, NE, NEREDE, NE ZAMAN, NASIL, NEDEN (NİÇİN)

2. Askerlikte (Harekat Emri Formatı) ; Kim (veya Ne), Ne Maksatla, Ne Zaman, Nerede, Ne Yapacak

3. İş/Proje Yönetimi ; Kim (Ne), Nerede (hangi sorumluluk alanında), Ne zaman ( Yetkili ve sorumlu olduğu dönem), Nasıl ( Bütçe kullanım imkanları, görevlendirme yetkileri ), Ne Yapacak ( Sorumlulukları nelerdir)

Sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Gazetecilerimiz sorularınızı cevaplamaktan hatta ödevlerinize yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

İlgili Yazılar:

5n1k Soruları ve Cevapları

5n1k Örnekleri – 5n1k Nasıl Yapılır

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER