5N1K HABER

5n1k – 5n1k Soruları ve Cevapları

5n1k – 5n1k Soruları ve Cevapları
20 Mart 2017 - 23:43 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

5n1k Soruları ve Cevapları

Bu 6 soru gazetecilik ve haberciliğin temelini oluşturmaktadır. İyi bir gazetecilik için haber içinde bu soruların cevabını vermek gerekir. Bu soruların araştırılarak verilmesi ve kanıtlarıyla beraber ortaya konması gazetecilik başarısıdır.

Meydana gelen olayları haberleştiren gazeteci, haberi belli bir bütünlük içinde verebilmek için 5N-1K kuralına uymakta ve haberi aktarmaya çalışmaktadır. En iyi haber yazam yöntemi, haberi 5N-1K kuralına göre yazmaktır. 5N-1K kuralı KİM, NE, NEREDE, NE ZAMAN, NASIL, NEDEN (NİÇİN) sorularına göre haberin oluşturulması anlamına gelir.

KİM : Olayın kimin tarafından gerçekleştirildiği, kimin başından geçtiğini, kiminle ilgili olduğu gibi sorulara cevap aranmalı ve haberde yer verilmelidir.

NE : Meydana gelen olayın kimi ve neyi etkilediği araştırılmalı ve haberde yer verilmelidir. Haberde olaylardan kimlerin veya nelerin ne şekilde etkilendiği konuları bulunmalıdır.

NASIL : Olayın nasıl meydana geldiği hakkında bilgi verilmesidir. Bir işyeri hırsızlık haberinde “Soyguncuların, işyerine nasıl girdiği, soygunu nasıl yaptıkları, olaya müdahale edenleri nasıl saf dışı bıraktıkları, nasıl kaçtıkları?” soruları okuyucunun cevabını aradığı sorulardır. Bu sorunun cevabı akıcı olmalıdır.

NİÇİN : İşte en can alıcı soru budur. Bu sorunun cevabı ve gerçekleri araması haberciyi haberci yapan meseledir. Örnek olarak devletin yeni bir uygulamaya geçmesi durumunda bunun altında atan gerçek sebeplerin bulunması asıl meseledir. Okuyucunun aklındaki niçin sorusu tam olarak cevaplanması gerekir.

NEREDE : Olayın nerede geçtiğine dair bilgilerdir. Burada önemli olan okuyucunun olay yerini tam olarak kafasında canlandırmasıdır. Unutulmamalıdır ki olayın geçtiği yeri hiç görmemiş kişilerde haberi okuyacaklardır. Fakat olayın yeri haberin içeriğine etkisi çok değilse kısaca bahsedilebilir.

NE ZAMAN : Olayın haberin nerede geçtiği, ne kadar sürdüğü veya ve kadar süreceği hakkında verilen bilgidir. Özellikle hala devam eden olaylarda çok önemlidir. Çünkü okuyucu haberi takip etmek veya zaman zaman kontrol etmek isteyebilir.

Sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Gazetecilerimiz sorularınızı cevaplamaktan hatta ödevlerinize yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

İlgili Yazılar:

5n1k Örnekleri – 5n1k Nasıl Yapılır

5n1k Nedir? 5n1k Kuralı? 5n1k Yöntemi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER