4 Yapraklı Yonca

4 Yapraklı Yonca Gerçekleri

4 yapraklı yonca ” İnanç, Umut, Aşk, Şans ” anlamını taşıyan 4 yapraklı bir bitki formudur.

Aslında 300 çeşidi bulunan Trifolium cinsi bir bitkidir. Bu bitki genetik olarak 3 yapraklıdır.

Fakat genetik baskınlık nedeniyle 160 binde bir 4 yapraklı yonca bulmak mümkündür.

4 Yapraklı Yoncanın Hikayesi

Hristiyanlık ve pek çok dinde Hz. Havva’nın cennet de bulunduğu sürede elinde 4 yapraklı yonca ile gezdiğine inanılır. Mitoloji ve batıl inançlarda da buna benzer hikayeler vardır. İnanç yaprağı bu hikayenin simgesi olarak kabul edilir.

4 Yapraklı Yoncanın Anlamı

Tüm dünyada şans anlamı taşıyan bu bitki, İnancın, Umudun ve Aşkın elde edilmesi en büyük şans olarak tanımlanır.Bu nedenle yoncanın diğer yaprakları değil sadece şanstan bahsedilir.

4 Yapraklı Yonca Nerede Bulunur ?

Doğada istatistik olarak 10.000 de bir olmasına rağmen doğada 160 binde bir rastlanan bir bitkidir. Fakat genetik biliminin gelişmesiyle 4 yapraklı ve hatta daha fazla yapraklı yonca artık üretmek mümkündür. Genetiğiyle oynanmış yoncalar genellikle takılar için üretilmektedir.

İnanışlar ve Doğrular

İnanış : “4 yapraklı yonca bulmak insana şans ve mutluluk getirir. Bu yonca türünü bulmak çok zordur ve aramakla bulunmaz, sadece şanslıysanız önünüze çıkar.”

Gerçek : 4 yapraklı yonca bulmak insanı mutlu eder ve enerjisini yükseltir. Bunun dışında insan hayatına hiçbir etkisi yoktur.

Bilgi-1 : Bu bitki türü çevresel etkenlerden en çok etkilenen canlı türlerindendir. Doğada genetik değişim ve baskınlık kısa süreler içinde rastlanacak bir durum değildir ama bu bitki çevreden fazlasıyla etkilenir.

Bilgi-2 : Genetiği değiştirilmiş olarak yetiştirilen yoncaların sahiplerinin hayatında bir değişiklik olmamış şansla ilgili bir gelişmede gözlenmemiştir.

4 Yapraklı Yonca” üzerine 6 düşünce

 1. Hakan

  Şans getirmez. Onu bulmak şanstır. Yanlış bilgiler dolaşıyor. 4 yapraklı yonca bulmak şanslı insanların işidir.

  Cevapla
 2. Dilara Yazıcı

  Rize’de çok olur yonca çocukken arkadaşlarla 4 yapraklı yonca peşine düşerdik. güzel hikaye teşekkürler..Ben şans için arardım. Yoksa elhamdüllilah mslümanız

  Cevapla
 3. Saim Suysal

  İnanç var Allah a şükür, umut hep var, aşk desen arada bir var onada şükür ama şanş yok kardeş. Gerçi 4 yapraklı yonca bulmuşluğumda yok.

  Cevapla
 4. Şule Yılmaz

  160 binde bir bulmak şanş işidir tabiki. Bunu bulduğunda hissettiğin enerji sana bir süre yardımcı olur. Herşeyden önce inanç meselesi.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir