5N1K HABER

4 Yapraklı Yonca

4 Yapraklı Yonca
29 Mart 2017 - 23:01 'de eklendi ve 1157 kez görüntülendi.

4 Yapraklı Yonca Gerçekleri

4 yapraklı yonca ” İnanç, Umut, Aşk, Şans ” anlamını taşıyan 4 yapraklı bir bitki formudur.

Aslında 300 çeşidi bulunan Trifolium cinsi bir bitkidir. Bu bitki genetik olarak 3 yapraklıdır.

Fakat genetik baskınlık nedeniyle 160 binde bir 4 yapraklı yonca bulmak mümkündür.

4 Yapraklı Yoncanın Hikayesi

Hristiyanlık ve pek çok dinde Hz. Havva’nın cennet de bulunduğu sürede elinde 4 yapraklı yonca ile gezdiğine inanılır. Mitoloji ve batıl inançlarda da buna benzer hikayeler vardır. İnanç yaprağı bu hikayenin simgesi olarak kabul edilir.

4 Yapraklı Yoncanın Anlamı

Tüm dünyada şans anlamı taşıyan bu bitki, İnancın, Umudun ve Aşkın elde edilmesi en büyük şans olarak tanımlanır.Bu nedenle yoncanın diğer yaprakları değil sadece şanstan bahsedilir.

4 Yapraklı Yonca Nerede Bulunur ?

Doğada istatistik olarak 10.000 de bir olmasına rağmen doğada 160 binde bir rastlanan bir bitkidir. Fakat genetik biliminin gelişmesiyle 4 yapraklı ve hatta daha fazla yapraklı yonca artık üretmek mümkündür. Genetiğiyle oynanmış yoncalar genellikle takılar için üretilmektedir.

İnanışlar ve Doğrular

İnanış : “4 yapraklı yonca bulmak insana şans ve mutluluk getirir. Bu yonca türünü bulmak çok zordur ve aramakla bulunmaz, sadece şanslıysanız önünüze çıkar.”

Gerçek : 4 yapraklı yonca bulmak insanı mutlu eder ve enerjisini yükseltir. Bunun dışında insan hayatına hiçbir etkisi yoktur.

Bilgi-1 : Bu bitki türü çevresel etkenlerden en çok etkilenen canlı türlerindendir. Doğada genetik değişim ve baskınlık kısa süreler içinde rastlanacak bir durum değildir ama bu bitki çevreden fazlasıyla etkilenir.

Bilgi-2 : Genetiği değiştirilmiş olarak yetiştirilen yoncaların sahiplerinin hayatında bir değişiklik olmamış şansla ilgili bir gelişmede gözlenmemiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 6 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER