5N1K HABER

2 BAKAN HAKKINDA GENSORU ÖNERGESİ

2 BAKAN HAKKINDA GENSORU ÖNERGESİ
22 Mayıs 2014 - 22:50 'de eklendi ve 375 kez görüntülendi.

2 Bakan Hakkındaki Gensoru Önergesi Reddedildi

Meclis’teki oylamada, Enerji Taner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik hakkındaki gensoru önergesi reddedildi.

Meclis’te yapılan oylamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkındaki bakanlargensoru önergesinin gündeme alınması talebi reddedildi.

GERGİN ANLAR YAŞANDI

Soma faciasından sonra muhalefetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği gensoru görüşmelerinde, zaman zaman gergin anlar yaşandı.

“TAŞERONLAŞMAYI BİTİRECEĞİZ”

Eleştirilerden sonra kürsüye gelen Bakan Çelik, “Doğrudur. Rödevans sisteminin doğru olmadığını çalışma bakanı ben söylüyorum. Güvenliği sıkıntıya sokmaktadır. Kayıt dışı işçi olduğu iddiaları doğru değildir. Kimlerse suçlusu bulunup bedeli ödettirilecek. Mevzuatımızda en ufak bir eksiklik yok, üretim, güvenlik, güvenli üretim, bunun arkasındayız. Üretim güveni sıkıntıya sokuyorsa o ocağın yaşatılmaması gerekir. Taşeron uygulaması, inşallah bunu bu yasama döneminde kaldıracağız. Taşeron sömürü düzenini bitireceğiz” dedi.

BAKAN TANER YILDIZ İDDİALARA CEVAP VERDİ

Kazanın meydana geldiği işletmenin ihalesiz verildiği yönündeki iddialara cevap veren Bakan Yıldız, “Bu kömür kazasının olduğu işyeri ihalesiz olarak verildi’ dediniz. 20 Nisan 2006, evraktan konuşuyoruz, ihale ilanı, bu ihale ilanı yapıldıktan sonra 98 Haziran 2006 tarihinde bu ihalenin yapılacağı söylüyor. Bu ihale yapılıyor, ihale komisyonu kararlarını alıyor. Bizim için en uygun olan teklif değerlendiriliyor ve veriliyor. Şimdi siz kalkıyorsunuz, basında, her tarafta bunu söylüyorsunuz” şeklinde konuştu.

“BAKANLIK İNSANLIĞIN ÖNÜNE GEÇMEZ”

Vefat eden kişiler üzerinden alkış almak ile muhalefeti eleştiren Bakan Yıldız, AK Partili milletvekillerinin kendisini alkışlamasını istedi. Bakan Yıldız, “Burada yapılan özensizlikler bizim konumuzu kapatamaz. Araştırma Komisyonu’nda Ak Parti’den ve diğer partilerden arkadaşlar olacaklar, aynı sorumluluğu kendilerinde hissedecekler. Bunun AK Partisi, muhalefet partisi olmaz, bir insanın görevinin Bakanlık olması insanlığının önüne geçmez” dedi.

Genel Kurul’da yapılan açık oylamada, gensoru önergelerinin gündeme alınması kabul edilmedi.

ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Yapılan oylamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınması talebi ret edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER